تحقیق در مورد خزندگان

تحقیق در مورد خزندگان

تحقیق در مورد خزندگان

 

“جهت ثبت آگهی رایگان حیوانات در اپلیکیشن نوحیران اینجا کلیک کنید.”

 

 

 

پرورش خزندگان:

پرورش کرم خاکی یک کسب و کار جذاب و سودآور می‌تواند باشد، اما نیازمند آمادگی و آگاهی کافی از این حرفه است. برای موفقیت در این کسب و کار، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. تحقیق کامل: قبل از شروع به کار، به مطالعه دقیق و تحقیق در مورد پرورش کرم خاکی بپردازید. اطلاعات در مورد نیازهای کرم‌ها به آب، غذا، محیط و میزان نور مهم است.
 2. مکان مناسب: برای پرورش کرم‌های خاکی به مکانی نیاز دارید که مناسب شرایط محیطی ایجاد شده برای آنها باشد. بررسی انواع روش‌های پرورش (سبدی، پشته‌ای یا تانک) و انتخاب متناسب‌ترین روش برای شرایط محیطی شما مهم است.
 3. مجوزها و مجوزهای لازم: برای شروع به کار در این حرفه، باید مجوزها و مجوزهای لازم از مراجع مربوطه را دریافت کنید. همچنین با اصول بهداشتی و محیط‌زیستی مربوط به پرورش کرم‌ها آشنا شوید.
 4. تامین مواد و تجهیزات: مواد غذایی برای کرم‌ها، محیط پرورش، سبدها یا تانک‌ها، و سایر تجهیزات مورد نیاز برای پرورش کرم خاکی را تهیه کنید.
 5. مراقبت مداوم: کرم‌ها به مراقبت مداوم و رسیدگی دقیق نیاز دارند. برنامه‌های غذایی منظم، نظارت بر شرایط محیطی و بهداشتی، و پیشگیری از بیماری‌ها و آفات مهم هستند.
 6. بازاریابی و فروش: برنامه‌ریزی برای بازاریابی محصولات کرم خاکی و ایجاد بازار مصرف برای آنها بسیار اهمیت دارد. ارتباط با مزارع، باغ‌ها و دیگر مشتریان ممکن است برای فروش محصولات کرم خاکی مفید باشد.
 7. پیگیری مالی: مهمترین نکته در هر کسب و کار اهمیت مدیریت مالی است. باید مخارج و درآمد‌های خود را به دقت نظارت کنید تا به سودآوری برسید.

پرورش کرم خاکی یک کسب و کار جذاب و پایدار می‌تواند باشد، اما نیازمند تمرین و شناخت عمیق از این حوزه است.

پرورش کرم خاکی :

این روش شباهت زیادی به روش پشته‌ای دارد. تنها تفاوت آن این است که در این روش تورهایی که با استفاده از پایه، از سطح زمین فاصله دارد در زیر بسترها قرار می‌گیرد؛ این کار به هوادهی بهتر بستر کشت کمک می‌کند. همچنبن می‌توان به جای پایه، از چیدن آجر با فاصله‌های کوتاه استفاده کرد.

محل مناسب برای پرورش کرم خاکی

عوامل محیطی که در رشد و سلامت کرم خاکی نقش دارند شامل موارد زیر هستند:

دما:

کرم‌ها در دمای نزدیک به نقطه انجماد نمی‌میرند‌؛ اما فعالیتی ندارند و برای بقای خود به اعماق خاک می‌روند. این موجودات در دمای 31 درجه زندگی و تولید مثل می‌کنند. جهت پرورش کرم می‌توانید دمای مطلوب را بین 15 تا 26 درجه نگه دارید. لازم است توجه داشته باشید که گرمای زیاد نیز باعث مرگ کرم‌ها می‌شود. برای تولید پیله و تخم‌گذاری باید درجه حرارت بستر بین 15 تا 21 درجه باشد.

تهویه:

کرم‌ها توانایی زندگی در اکسیژن کم و سطوح بالای اکسید کربن را دارند‌؛ اما نبود اکسیژن مرگ آن‌ها را به دنبال خواهد داشت. در صورت خیس بودن بستر ممکن است شاهد تقلیل اکسیژن باشید که در این شرایط عوامل باکتریایی غیرهوازی، به تولید مواد سمی می‌پردازند.

اسیدیته و قلایی بودن:

کرم‌ها می‌توانند در PH  حدود 4/2 (اسیدی) تا 8 (قلیایی) رشد کنند؛ اما برای تولید تجاری بهتر است PH را در حدود 7 نگه دارید. جهت افزایش PH  می‌توانید سنگ آهک یا پوسته تخم مرغ خرد شده به بستر کرم اضافه کنید.

نور:

کرم‌ها موجوداتی نور گریز هستند و وجود منبع نورانی از خارج شدن آن‌ها از بستر جلوگیری می‌کند. از این روش جهت بقای کرم‌ها در هنگام طوفان‌های سخت و بارش‌های شدید استفاده می‌شود.

تعیین محل نگهداری کرم خاکی:

محل پرورش کرم‌های خاکی را می‌توان از چوب یا پلاستیک مانند لگن‌های پلاستیکی، بشکه، جعبه‌های چوبی و… تهیه کرد. بسترهای پرورش کرم روی آجرها، بلوک‌ها، زمین و… واقع می‌شوند. اگر از تخته‌های کاج یا سرو استفاده می‌کنید بهتر است ضخامت آن‌ها 5 سانتیمتر باشد.

طول اضلاع بستر کرم نیز نباید از 50 سانتیمتر بیشتر باشد و بسترها باید به وسیله یک راهرو از یکدیگر جدا شود. برای کنترل دما لازم است کرم‌ها درون خاک قرار بگیرند؛ اما کرم‌های قرمز تمایل دارند از سطح بستر تغذیه کنند؛ بنابراین محفظه بستر رشد آن‌ها نباید از 30 سانتیمتر بیشتر عمق داشته باشد.

تغذیه صحیح کرم خاکی:

بهترین مواد غذایی برای کرم‌های خاکی، کودهای حیوانی حاصل از اسب، گوساله و خرگوش است. همچنین از کود باغی برگ درختان، مقوای خردشده، خرده چوب، کاغذ و مواد عالی پوسیده برای تغذیه کرم‌ها استفاده می‌شود. مواد غذایی غیرقابل استفاده برای کرم‌ها شامل انواع روغن، گوشت، پنیر، کرده، تولیدات حیوانی، فضولات سگ و گربه و کاغذ دارای جوهر رنگی است.

اصول نگهداری از کرم خاکی:

برای نگهداری از کرم‌های خاکی باید شرایطی مثل نور، دما، تغذیه غذایی مناسب و تهویه را در نظر گرفت. در بخش‌های قبل به توضیح این شرایط پرداختیم.

سرمایه اولیه و هزینه‌های نگهداری کرم خاکی

هزینه‌های راه اندازی این کار شامل هزینه مکان، مواد غذایی، تجهیزات و… است. شما می‌توانید حدود 100 میلیون تومان سرمایه برای این کار در نظر بگیرید.

امکانات و تجهیزات لازم برای پرورش آن

برای پرورش کرم خاکی می‌توان از روش پشته‌ای یا کرتی استفاده کرد که نیاز به ابزار خاصی نداشته باشد. در این روش کافی است کف زمین سیمان یا بتن شود. به طور کل امکانات لازم برای راه اندازی این کسب و کار شامل موارد زیر است:

تامین کود گاوی

تامین کرم خاکی

زمین جهت ایجاد مزرعه تولیدی

منبع آب

لوازمی مانند آب پاش، بیل سرپهن، چهار شاخ، شن کش و…

راهکارهای بازاریابی و فروش کرم خاکی:

این کسب و کار مشتریان زیادی دارد. برای معرفی محصولات خود به این افراد می‌توانید به صورت حضوری اقدام کنید و محصولات خود را به مشتریان معرفی کنید و با دادن تخفیف یا نمونه رایگان آن‌ها را جذب کنید. همچنین شبکه‌های اجتماعی محل مناسبی برای تبلیغ محصول است. روش دیگر حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی است که می‌تواند به معرفی محصول شما کمک زیادی کند.

میزان درآمد و سود حاصل از پرورش کرم خاکی:

درآمد حاصله از این کار با توجه به ظرفیت کار متفاوت خواهد بود. همچنین اینکه تنها به تولید کرم خاکی بپردازید یا بخواهید ورمی کمپوست نیز داشته باشید، در سود شما اثر خواهد گذاشت. به صورت کلی این کار 40 تا 50 درصد سوددهی دارد.

پرورش کرم خاکی یک کسب و کار جذاب و پرسود می‌تواند باشد، اما نیازمند مطالعه و تمرین دقیق است. با توجه به نکاتی که ارائه داده‌اید، این کسب و کار به نیازهای دقیق محیطی کرم‌ها پاسخ می‌دهد.همچنین اهمیت مواد غذایی، محیط، دما، و تهویه در موفقیت پرورش کرم‌ها و درآمد حاصل از آنها بسیار مهم است. این کار نیازمند مدیریت دقیق و نظارت مستمر است.از طریق بازاریابی مناسب و معرفی به مشتریان می‌توانید با موفقیت به این کسب و کار بپردازید. همچنین، به مرور زمان با تجربه و شناخت عمیق‌تر از کرم‌ها، می‌توانید کیفیت تولیدات خود را افزایش دهید و به سودآوری بیشتری دست یابید.با توجه به سرمایه اولیه و هزینه‌های نگهداری، ممکن است نیاز باشد که برنامه مالی دقیق‌تری تهیه کنید تا به مدیریت مالی مناسب برسید. اما با تلاش و اجتناب از اشتباهات شایع در این حوزه، می‌توانید درآمد خوبی را به دست آورید.موفقیت در این کسب و کار نیازمند صبر، تمرین و شناخت عمیق از کرم‌ها و محیط زندگی آنها است.

پرورش کرم میل ورم (کرم آرد) به نظر می‌رسد که می‌تواند یک کسب و کار موفق و پر سود باشد. این کرم‌ها به عنوان یک منبع غنی از پروتئین و ویتامین مورد توجه هستند و می‌توانند جایگزین مناسبی برای بخشی از تولیدات شیمیایی ما شوند.مزایای پرورش کرم میل ورم عبارتند از:

 1. جلوگیری از آلودگی محیط زیست: پرورش حشرات به عنوان منبع پروتئینی می‌تواند به جلوگیری از بیش‌تر شدن آلودگی محیط زیست کمک کند. از طرفی، از آلودگی نسبت به دام‌هایی که به عنوان منبع پروتئین استفاده می‌شوند (مثل مرغ و گوسفند) کاهش داده می‌شود.
 2. اشتغال‌زایی: پرورش کرم میل ورم می‌تواند اشتغال‌زایی برای افراد محلی در سطح کوچک و متوسط فراهم کند.
 3. صرفه اقتصادی: پرورش کرم‌ها نسبت به پرورش دام‌ها و طیور هزینه‌های کمتری دارد. همچنین، این حشرات به صورت فراوان تخم‌گذاری می‌کنند، بنابراین تعداد زیادی از آنها می‌توانند به سرعت تولید شوند.
 4. مبارزه با کودهای شیمیایی: با استفاده از کرم‌ها به عنوان منبع پروتئینی می‌توان از کودهای شیمیایی که برای تغذیه دام‌ها و طیور استفاده می‌شوند، کاسته و در نتیجه به محیط زیست کمک کرد.
 5. پایداری منابع خاک: کرم‌ها به پایداری خاک کمک می‌کنند و می‌توانند در بهبود و ارتقاء کیفیت خاک و کاهش فشار به منابع خاک کمک کنند.
 6. تولید محصول غذایی با کیفیت: کرم میل ورم می‌تواند منبع پروتئین با کیفیت بالا باشد و در تولید محصولات غذایی مورد استفاده قرار گیرد.

هرچند پرورش کرم میل ورم دارای مزایا است، اما باید به معایب و چالش‌های مرتبط با این کسب و کار نیز توجه داشت:

 1. نیاز به دانش و تخصص: پرورش کرم میل ورم نیازمند دانش و تجربه در زمینه حفظ و مراقبت از این حشرات است. همچنین، شناخت عمیق‌تری از نیازهای تغذیه‌ای و محیطی آنها اساسی است.
 2. حس

مراحل پرورش میل ورم در منزل:

بعد از 4 الی 14 روز تخم ها تبدیل به لارو میشوند

سپس لارو ها با موادی که در ظرف قرار داده اید تغذیه میکنند

و شروع به پوست اندازی میکنند

حدودا بعد از 10 الی 14 بار پوست اندازی به بزرگترین سایز خود میرسند

لارو ها در این مرحله همان کرم های هستند که برای تغذیه انواع ماهی ها و پرندگان از آنها استفاده می شود

دیگران این را پسندیدند شما هم نگاهی بیندازید  ماهی زینتی مناسب پرورش

تحقیق در مورد خزندگان

پرورش کرم میل ورم:

بعد از این مرحله لارو تبدیل به شفیره شده بعد از گذشت حداکثر سی روز پس از تغییر رنگ از کرم به قهوه ای و سپس سیاه به سوسک تبدیل میشوند

حتما اجازه بدهید تا تعدادی از لارو ها به سوسک تبدیل بشوند تا در مراحل بعد بتوانید برای تخم ریزی از آنها استفاده کنید.

تشخیص نر و ماده بوده با چشم امکان پذیر نیست باید تعدادی بیشتری از آنها را نگهداری کنید تا به تعدا کافی سوسک نر و ماده داشته باشید

چند نکته در خصوص پرورش کرم میل ورم

غذاهای که در محیط قرار میدهید را هر چند روز یکبار عوض کنید تا فاسد نشوند و منجر به آلودگی محیط نگردند.

لارو های به این شکل پرورش میدهید قابل مصرف برای انسان نیستند هر دو یا سه روز باید محیط را از فضولات لارو ها تمیز کنید و ظرف را کاملا شتشو داده و دوباره طبق شرایط قبل برای نگهداری مهیا کنید.

رطوبت محیط از رطوبت سبزیجاتی که در ظرف قرار میدهید حاصل خواهد شدو به هیچ وجه نباید به محیط آب اسپری کنید. کرم میل ورم در پرورش انواع ماهی از جمله قزل آلا و ماهی آکواریومی وهمچنین پرورش انواع طیور مانند بوقلمون و بلدرچین به عنوان یک منبع غذایی غنی استفاده می شود.

تحقیق در مورد خزندگان

چرا پرورش میل ورم در خانه:

کرم میل ورم  مهمترین منبع تغذیه انواع ماهی های گوشت خوار و همچنین پرندگان می باشد پرورش میل ورم در خانه کاری بسیار آسان و بدون دردسر است

میل ورم کاربردهای فراوانی دارد: علاوه بر تامین پروتئین جهت مصرف انسان ها به طور گسترده برای تغذیه ماهیان طیور، پرندگان زینتی، تغذیه عقرب استفاده می شود.

پرورش میل ورم کاری زود بازده است و به سرعت به درآمد میرسید. تخم سوسک مولد میل ورم 4-14 روز طول میکشد تا تبدیل به کرم بشود

از پس ماندهای صیفی جا، سبزیجات و میوه های استفاده می کنید و نیازی به سرمایه بالا فضای زیادی از شما نمی گیرد: میل ورم در ظروف پلاستیکی درب دار قابل پرورش و حتی میتوانید در گوشه ای از آشپزخانه اقدام به پرورش میل ورم کنید!

تحقیق در مورد خزندگان

زندگی میل ورم:

لارو: در این حالت زمانی که کرم به آخرین سایز رشد خود رسید میتوان آنرا در بازار به فروش رساند چراکه بیشتر وزن را بدست آورده کرم میل ورم مهمترین منبع تغذیه انواع ماهی های گوشت خوار و همچنین پرندگان میباشد

این کرم برخلاف آنچه که از اسمش برداشت میشود یک کرم نبوده و در واقع لارو نوعی سوسک به نام سوسک تاریکی میباشد

و به جهت دارا بودن پروتئین بالا و موارد مصرف بسیار زیادی که دارد پرورش داده میشود.

سوسک تاریکی که کرم میلی ورم از آن به دست می آیید با دیگر سوسک های که در محیط های آلوده مانند فاضلاب ها میبینید بسیار متفاوت است.

این سوسک در تاریکی زندگی میکند و از مواد غذایی تمیز و سالم مانند سبوس گندم و برنج تغذیه می کند .

آموزش پرورش میل ورم در خانه:

شفیره: شبیه به پیله کرم های پروانه است

سوسک تاریکی: مولد میل ورم است که با تخمگذاری خود منجر به ایجاد چرخه جدید زندگی میل ورم می شود

برای پرورش میل ورم از هویج، کاهو، کلم و انواع صیفی جات، سبزیجات و میوه ها میتونید استفاده کنید.

نکته مهم: در مرحله دوم زندگی میل ورم، یعنی مرحله شفیرگی، حتما باید جداسازی انجام بشه.

اگر شفیره ها را جدا نکنید توسط بقیه کرم ها خورده خواهند شد!

بستر پرورش میل ورم چیست؟

میل ورم در بستری از سبوس برنج و گندم پرورش داده می شود.

سوسک های میل ورم در میان سبوس برنج و گندم تخم ریزی میکنند.

بعدا با الک کردن بستر تخم ها را جدا میکنید.

بعد از 4-14 روز تخم ها به کرم تبدیل می شوند.

اگر این لارو ها را در محیط کاملا تمیز و بهداشتی پرورش دهند قابلیت مصرف توسط انسان را دارند و در بسیاری از رستوران های برخی از کشورها به عنوان یک منبغ غنی پروتئین مصرف میگردند

تحقیق در مورد خزندگان

مراحل کامل پرورش کرم میل ورم:

برای انجام این کار لازم است که ابتدا چند ظرف که حداقل 20 سانت عمق داشته باشد و ترجیحا پلاستیکی باشد را فراهم کنید مانند جا نانی های پلاستیکی جنس ظرف باید به گونه ای باشد که کرم ها و یا سوسک ها از آن خارج نشوند بهتر است ظرف در دار باشد البته باید سوراخ های برای تهویه داشته باشد.ظرف چوبی اصلا مناسب نیست چون ممکن است کرم ها از آن تغذیه کنند.

در مرحله بعد کف ظرف را با سبوس گندم ، سبوس برنج و یا حتی جو پرک شده و یا مخلوطی از این ها پر کنید انواع میوه و سبزیجات مانند هویج ، سیب زمینی ، پرتقال ، هلو و غیره را در ظرف قرار دهید دمای مناسب برای پرورش همان دمای اتاق است پس ظرف را در دمای اتاق و در محیط کاملا تاریک قرار دهید

تعدادی سوسک نر و ماده را در ظرف بریزید.

3 الی 4 روز پس از لقاح جنس نر و ماده سوسک ماده چاله ای در کف ظرف حفر میکند و شروع به تخم گذاری میکند و حدود 500 عدد تخم در هر نوبت خواهد گذاشت تخم ها را از این ظرف به ظرف دیگری که دقیقا همین شرایط را دارا میباشد منتقل کنید.

پرورش و نگهداری از خزندگان:

آیا شما نیز در دسته‌ی افرادی هستید که به پرورش خزندگان علاقمند هستند؟! قبل از اینکه به این امر مهم بیاندیشید باید بدانید که نگهداری از خزندگان امری حساس با دشواری‌های خاص است. برخی از افراد به جهت علاقه‌ی بسیار زیاد به انواع خزندگان، این دشواری‌ها را به جان خریده و از آنها به بهترین نحو نگهداری می‌کنند. برای اینکه بتوانید خزندگان مورد علاقه‌ی خود را در محل خاص نگهداری کرده و آنها را پرورش دهید، باید به برخی از نکات طلایی و کلیدی توجه نمایید. در ادامه به تمامی کلیدهای مهم برای پرورش این موجودات حیرت انگیز، اشاره شده است.

نکات کلیدی برای پرورش خزندگان:

برای پرورش خزندگان نیز مانند بسیاری از حیوانات دیگر باید به اصول مهمی، مانند:

سطح مناسب و ایده‌آل دما در محیط نگهداری مورد نظر

نوع غذا و زمان مناسب برای تغذیه

ویتامین‌ها و مکمل‌های مناسب برای رشد

تامین وسایل و تجهیزات مناسب برای نگهداری و پرورش ایده‌آل آنها

و بسیاری از موارد دیگر توجه کنید. بهتر است قبل از انتخاب نوع و پرورش خزندگان، اطلاعات مهم و دقیقی را نسبت به زیست و شرایط رشد آنها کسب نمایید. برخی از انواع خزندگان از سرعت رشد بالایی برخوردار هستند. بنابراین باید به تدابیر لازم برای نگهداری از آنها توجه نمایید. همچنین برخی از گونه‌های خزندگان، نیازمند استفاده از نور خورشید در طول روز هستند. برای نگهداری از آنها نیز باید به این عامل کلیدی توجه نمایید.

اگر شما نیز طرفدار پرورش خزندگان هستید، باید به این اصول مهم و کاربردی توجه کنید.

یکی از عوامل بسیار مهم و کلیدی برای نگهداری از خزندگان، توجه به نوع آنها است. این جانداران دارای انواع بسیار زیادی هستند. نگهداری از این جانداران با محدودیت سنی، جنسیتی و طبقه‌ای مواجه نخواهد بود. افراد با سنین مختلف، جنسیت متفاوت و طبقه‌ی اجتماعی گوناگون می‌توانند اقدام به نگهداری از آنها نمایند. از انواع این جانداران که برای نگهداری گزینه‌ی مناسبی هستند، عبارتند از:

 انواع لاک پشت‌ها:

ایگوانا

آفتاب پرست

مار

مارمولک

مواد غذایی مناسب

 

از دیگر اصول مهم در پرورش خزندگان، توجه به مواد غذایی مناسب آنها است. در هنگام انتخاب خزنده‌ی مناسب باید به این امر توجه داشته باشید که ماده‌ی غذایی خزنده‌ی مورد نظر شما چیست؟ چطور می‌توان به این ماده‌ی غذایی دست یافت؟ میزان مصرف ماده‌ی غذایی خزنده‌ی مورد نظر شما در طول روز چقدر است؟

غذا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تامین سلامت و پرورش خزندگان تلقی می‌گردد. باید غذایی را برای خزندگان مورد نظر انتخاب کنید که علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز آنها، نقش بسزایی بر روی سلامت رشد آنها نیز داشته باشد. توجه به ایجاد شرایط مناسب برای صرف غذا و همچنین در نظر گرفتن بستر مناسب برای استراحت پس از صرف غذا نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود. برخی از خزندگان در طول هفته فقط یکبار غذا مصرف می‌کنند. برخی از آنها گیاه خوار و برخی دیگر گوشت خوار هستند. بنابراین قبل از اقدام به خرید این جانداران، از مشاوره‌های تخصصی افراد آگاه استفاده کنید.

ایجاد بستر مناسب برای رشد و پرورش خزندگان:

یکی از مهمترین المان‌ها برای پرورش خزندگان، توجه به ایجاد بستر مناسب برای رشد آنها است. ایجاد شرایط محیطی مطلوب برای این جانداران، می‌تواند در تصویر سازی دنیای واقعی و رشد ایده‌آل آنها، نقش بسزایی داشته باشد. برخی از این جانداران در فضای کم پرورش می‌یابند. برخی دیگر نیز با افزایش طول عمر، رشد کرده و به فضای بیشتری نیاز دارند.
بنابراین بهتر است قبل از انتخاب این جانداران، به پاسخ این سوال دست یابید که: میزان رشد این خزنده چقدر است؟ با این روش می‌توانید بهترین و ایده‌آل‌ترین بستر را برای آن فراهم کنید.

توجه به دمای محیط:

حتما به دمای محیطی که برای پرورش خزندگان در نظر گرفته‌اید توجه کنید. چه بسا برخی از خزندگان به جهت قرار گرفتن در دماهای نامطلوب، جان خود را از دست داده‌اند. برخی از این جانداران دوستدار زندگی در محیط‌هایی هستند که دمای بسیار بالایی را در بر دارد. برخی دیگر نیز طرفدار زندگی در محیط‌هایی با دمای پایین خواهند بود. برای نمونه برای نگهداری از برخی خزندگان، نیازمند محیط‌های مرطوب خواهید بود. در مقابل برخی دیگر دوستدار محیط‌های خشک هستند.

دیگران این را پسندیدند شما هم نگاهی بیندازید  شناخت انواع گونه های اردک

تجهیزات پرورش خزندگان:

آیا می‌دانید برای پرورش خزندگان نیازمند استفاده از چه تجهیزاتی هستید؟!برای مثال لامپ خزندگان یکی از این موارد است. امروزه شاهد برخی از تجهیزات بسیار کاربردی و ایده‌آلی هستیم که هر کدام از آنها می‌توانند سلامت خزندگان را تامین نمایند. از جمله تجهیزاتی که در این زمینه می‌توان از آنها بهره برداری کرد، عبارتند از:

لامپ خزندگان

غار مناسب برای خزندگان

ظرف آب و غذای خزندگان

تجهیزات دکوری

قفس‌های مناسب برای نگهداری از خزندگان:

یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در این زمینه، لامپ حیوانات است که تامین کننده‌ی سلامت بسیاری از خزندگان گرمسیری به شمار می‌رود. این نوع از تجهیزات علاوه بر تامین نور مناسب، بر روی تامین گرما نیز نقش بسزایی خواهند داشت. به طور کلی این لامپ‌ها می‌توانند بستر مشابهی با بیابان‌ها را برای برخی از خزندگان، ایجاد نمایند. استفاده از این تجهیزات می‌توانند سلامت خزنده و همچنین شرایط رشد مطلوب آنها را به همراه داشته باشند.

توجه به نژاد و سلامت خزنده:

آیا می‌دانید چه عواملی سلامت خزنده‌ی مورد نظر شما را تهدید می‌کنند؟! یکی از بدترین اتفاقات که شاید در پرورش خزندگان آن را تجربه نمایید، مرگ خزنده بر اثر بیماری است. اگر اطلاعات دقیقی نسبت به نژاد خزنده، عوامل تهدید کننده‌ی سلامت خزنده، شرایط نگهداری از خزنده و … کسب ننمایید، قطعا با این اتفاق بد مواجه خواهید شد.

خزندگان رده ای از مهره داران هستند که به واسطه خون سرد بودن، پوشیده شدن بدنشان از پولک و یا صفحات شاخی از سایر مهره داران جدا  میشوند. خزندگان دارای چهار دست و پا هستند که گاه همانند لاک پشت های دریایی به باله تبدیل شده و یا همانند مارها بطور کلی حذف شده است. از لحاظ تولیدمثلی اکثرا تخم گذارند و تخم دارای پوسته آهکی سخت است و روی زمین گذاشته میشود. (بعضی از آسکومات‌ها زنده زا و بعضی تخم گذار- زنده‌زا هستند)

پیشینه این رده به اواخر دوره کربونیفر حدود 310 تا 320 میلیون سال قبل بر می‌گردد. افزایش فشار تکاملی و نیچ یا کنام‌های وسیع دست نخورده باعث تحولات تکاملی بیشتر در بعضی از دوزیستان شد تا وابستگی خود را به آب بیشتر کم کنند. اولین خزندگان ابتدایی با خصوصیات دوزیستان که در تخم خود دارای غشاء محافظتی مشیمه  برای گذاشته شدن در خشکی شدند نام داشت (بعض منابع معتقدند که اولین دوزیستانی بودند که دارای غشاء محافظتی مشیمه شدند). این مهره‌داران برای مخفی کردن تخم خود از چشم صیادان تخمهای خود را درون حفره درختان یا لابه‌لای گیاهان میگذاشته‌اند.

اولین خزنده‌ای قطعی که در ردپای فسیل شده آن آثار فلس وجود دارد به تعلق دارد، این جانوران حدود 315 میلیون سال قبل در دوره کربونیفر می‌زیسته‌اند. اندازه این مهره‌داران شبیه مارمولک حدود 20 تا 30 سانتی‌متر بود و دارای دندانهای تیز متعدد برای شکار حشرات بودند.

به دلیل چیرگی دوزیستان بزرگ جثه در این دوره خزندگان نقش کم رنگی داشتند ولی رویداد عصر یخبندان کوچک انتهای دوره کربونیفر و خشکتر شدن تدریجی آب و هوای زمین در دوره بعد که منجر به از بین رفتن ناگهانی جنگلهای بارانی دوره کربونیفر شد به تدریج از چیرگی دوزیستان در خشکی‌ها کاست و آنها را مجبور به برگشتن به محیط های آبی کرد اما خزندگان که بدنشان از فلس پوشیده شده بود و برای تولیدمثل نیازی به محیط‌های آبی و مرطوب نداشتند تکامل یافتند. اولین خزندگانی بودند که بعد از اینکه اولین چهار‌اندامان  در دوره دونین به خشکی آمدند، در روند تکاملی اوایل دوره پرمین به آب برگشتند تا از ماهیان تغذیه کند.

خَزَندِگان:

خَزَندِگان  از آب‌پرده‌داران هستند. سطح بدنشان از پوست خشک و شاخی پوشیده شده است. بدن پوشیده از پولک، یا قطعات و صفحات استخوانی متنوع است. اسکلت خزندگان کاملاً استخوانی است. قلبشان چهار حفره‌ای است. از آنجا که آرایه قدیمی «خزندگان» یک گروه فراگیر نیست، در سالهای اخیر کمتر استفاده می‌شود. طبقهٔ سنتی «خزندگان» (منطقه سبزرنگ در شکل) یک گروه نافراگیر شامل همه آب‌پرده‌داران  به جز پستاندران و پرندگان است. بر خلاف آن، کلاد آب‌پرده‌داران خودش یک گروه فراگیر است.

دنیای خزندگان از دوزیستان به‌شمار می‌آیند. خزندگان اولین جانورانی هستند که توانسته‌اند زندگی در خشکی را بطور کامل تحمّل نمایند.

در قلب آنها دهلیزها کامل و در بطنها دیوارهٔ بین آنها کاملاً نیست. جنین از چهار پردهٔ درون‌شامه ، برون‌شامه ، کیسه زرده و آلانتوئیس پوشیده می‌شود. مارها، مارمولک‌ها، تمساح و سوسمار، لاک پشتها جزء رده خزندگان است. طبقه‌بندی خزندگان بر اساس حفره‌های ناحیهٔ گیجگاهی است که به شکل تاق و کمان هستند. خزندگانی که در جمجمه، خود دو حفره کمانی دارند دوکمانان (دیاپسید) نامیده می‌شوند. آن‌هایی که بدون حفره کمانی هستند بی‌کمانان (آناپسید) و گروهی که یک حفره درهم‌جوشیده دارند هم‌کمانان (سیناپسید) نام دارند.

زندگی حیوانات خزندگان:

چه چیزی خزنده را خزنده می کند؟ خزنده پوستی پولک دار دارد، تخم می گذارد و ((خون سرد)) است. یعنی بدن خزنده گرما تولید نمی کند و به اندازه ی محیط گرم و سرد می شود. مارمولک ها، مارها، لاک پشت ها و تمساح ها همه خزنده اند.

مار ها

همه ی مارها گوشت خوارند. برخی از آن ها حشره و کرم می خورند و برخی می توانند طعمه ای به بزرگی تمساح را بخورند. مارها در همه ی نقاط جهان به جز قطب جنوب، وجود دارند.

مارمولک ها:

بیشتر مارمولک ها موجوداتی کوچک و چاپک اند. برخی از آن ها تا طول سه متر (۱۰ فوت) رشد می کنند. مارمولک ها هم مانند مارها در همه جای زمین دیده می شوند.

تمساح ها:

تمساح ها و بستگان نزدیک آن ها، آلیگاتورها (تمساح آمریکایی و چینی)، شکارچی هایی درنده اند. تمساح ها در کناره ی رودخانه های مناطق گرمسیر دیده می شوند. تمساح ها در شرایط مناسب بیش از ۱۰۰ سال زندگی می کنند.

لاک پشت غیر آبزی

لاک پشت غیر آبزی مانند بقیه ی لاک پشت هاست، اما به جای آب روی خشکی زندگی می کند. لاک سخت بیرونی لاک پشت ها از آن ها محافظت می کند.

لاک پشت ها:

لاک پشت ها بیشتر عمر خود را در دریاهای کم عمق و گرم به سر می برند و فقط برای تخم گذاری به خشکی می آیند. برخی لاک پشت ها صدها کیلومتر شنا می کنند تا محل مناسبی برای تخم گذاری بیابند. لاک پشت ها به جای پا، باله دارند.

پیشینه خزندگان:

خزندگان از یک دودمان دوزیستی ابتدایی پدید آمدند که درنتیجهٔ تکامل تخمی که می‌توانست در محیط خشکی رشد کند، از وابستگی به آب آزاد شده بود. خزندگان بسرعت شاخه-شاخه شدند و در تمام محیط‌هایی که توسط پسر عموهای دوزیستی بزرگشان اشغال شده بود، گسترش یافتند و شکارچیان و رقبای موفقی گردیدند. دوزیستان بزرگ در اواخر دورهٔ تریاس بتدریج از میان رفتند.

خزندگان حتی تا اواخر دورهٔ پرمین در استیلا بر دیگر زیستمندان و بر محیط موفق بودند، و این موفقیت بویژه از ان دو گروه بود، پلیکوسورها و دَدکاوان (تراپسیدها). ددکاوان، با توجه به این حقیقت که پلیکوسورها (که توسط باله‌های پشتی بزرگشان شناخته می‌شوند) را در ابتدای دورهٔ تریاس از لحاظ گوناگونی تحت‌الشعاع قرار دادند، ممکن است فعالتر و مهاجمتر بوده باشند.

خزندگان نیز به مانند سایر بخش‌ها و اجزای طبیعت که در سفر طبیعت‌گردی مورد توجه هستند، در تورها می‌توانند به عنوان یک جاذبه گردشگری یا هدف طبیعت‌گردی تلقی شوند. درنتیجه آشنا ساختن تمامی افرادی که به نحوی در این مقوله مشغول به کار هستند و یا به این مباحث علاقه دارند، با گونه‌های خزندگان و مکان‌های با اهمیت در این رابطه ضروری به نظر می‌رسد.

هر موجودی می‌تواند از جنبه‌های مختلفی دارای ارزش باشد. اولین اهمیتی که هر موجود زنده‌ای می‎تواند داشته باشد، کمک به حفظ بقای سایر موجودات زنده و چرخه حیات آن‌ها است.

خزندگان و دوزیستان نیز با تغذیه از بندپایان (حشرات، عنکبوت‌ها، هزارپایان، صدپایان و …)، جوندگان و پستانداران کوچک، پرندگان و … به کنترل و حفظ جمعیت آن‌ها در زنجیره غذایی کمک قابل توجهی می‌کنند

امروزه در برخی از کشورها انواع دوزیستان و خزندگان را پرورش می‌دهند و از گوشت آن‌ها به عنوان یک منبع پروتئینی در تغذیه استفاده می‌کنند. همچنین از پوست این جانوران (تمساح‌ها و برخی سوسمارها) برای تهیه کیف و کفش -که البته جنبه تجملی دارد- استفاده می‌شود. سم انواع سمی مارها در صنعت داروسازی کاربرد دارد، بنابراین وحشت بیجا و تنفر غیرمنطقی نباید موجب شود تا هرجا مار و یا سوسماری دیدید، کمر به نابودی آن ببندید.

اهمیت حفظ تنوع زیستی و محیط طبیعی را تأکید می‌کنند.

همچنین، اشاره به مواردی مانند پرورش خزندگان به عنوان منبع غذایی در برخی کشورها و استفاده از پوست موجودات مارپیچی در صنعت داروسازی نشان می‌دهد که این جانوران به شکل‌های مختلف در زندگی انسانها و اقتصاد جوامع تأثیرگذار هستند. برای حفظ تعادل در بیوتوپ‌ها و محیط طبیعی، نگهداری از این موجودات و حفاظت از آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که در مواجهه با انواع موجودات و جانوران وحشی، احترام به محیط طبیعی و حفاظت از تنوع زیستی می‌تواند بسیار مؤثر باشد. بهترین رویکرد این است که از توانمندی‌های مختلف موجودات زنده برای حفظ تعادل طبیعی و محیط زیست بهره ببریم به جای نابودی و آسیب زدن به آنها.

در اینجا می توانید مقالات بیشتری مطالعه کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط