پرندگان بومی ایران

پرندگان بومی ایران

پرندگان بومی ایران

پرندگان بومی ایران

پرندگان بومی ایران

چه تعدادی از پرندگان ایران گونه بومی ایران محسوب می شوند؟
تقریباً حدود ۲۲۵ گونه از پرندگانی که در ایران زادآوری می‌کنند، در حقیقت تکامل شان در مناطق جغرافیائی دیگر بوده و سپس در قسمت هایی از ایران با تطابق بیشترِ شرایط محیطی با زیست گاهشان گسترش یافته اند. از این رو حدود ۵۰ گونه از پرندگان همانند کله سبز، خروس کولی، دارکوب خالدار بزرگ و الیکائی که در دشت ها و جنگل های ناحیه‌ی خزر و آذربایجان یافت می شوند، در واقع متعلق به مناطق وسیع جنگلی و استپ‌های مرطوب اروپای معتدله و آسیا می باشند.

کبوتر جنگلی، سار، چرخ ریسک و سهره در واقع متعلق به جنگل های بزرگ‌برگ اروپا بوده و بیشتر در غرب و شمال ایران مشاهده می شوند.

دارکوب باغی، چرخ ریسک سرسیاه و زرده پرهِ رخ زرد در غرب ایران مشاهده شده ولی متعلق به منطقه مدیترانه می باشند.

چکاوک طوقی و زرده پرهِ سرسیاه به استپ های گرم ترکستان و جنوب روسیه تعلق دارند و در استپ های شمال شرق و شمال ایران نیز وجود دارند.

زاغ بور (Podoces pleskei) تنها گونه بومی از پرندگان ایران به شمار می رود که در هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است. بهتر است بدانید که پرندگان بی شماری همانند سینه سرخ ایرانی وجود دارند که فلات ایران خاستگاه آنها می باشد اما پرنده بومی ایران محسوب نمی شوند.

زادبوم اصلی هما، زاغ نوک زرد، دیوار خزک و گنجشک برقی رشته کوههای جنوب اوراسیا بوده و رشته کوههای البرز و زاگرس زیست بوم آنها می باشند.

کوکوی خالدار و حواصیل زرد هم که در جنوب غربی زاگرس یافت می شوند در اصل آفریقایی بوده و و حواصیل هندی، دال پشت سفید، بوچانگا، مینا و شهدخور که در جنوب شرقی ایران یافت می شوند در اصل هندی می باشند.

سینه‌سرخ ایرانی، سسک و صعوه جزو پرندگان خاورمیانه بوده که در ایران پراکنده شده اند.

اطلاعات مهمی که بهتر است درباره پرندگان ایران و جهان بدانید:

درنای سیبری
تصاویری از درنای سیبری در فریدون کنار مازندران
درنای سیبری از خانواده درناها بوده و تنها پرنده ای است که می توان در زمستان آن را در شمال ایران در تالاب فریدون‌ کنار مشاهده کرد. این پرنده بدنی سفید، صورت قرمز، منقار سیاه و پاهای سرخ رنگ بلندی دارد.
تنوع پرندگان به ویژه پرندگان شکاری دلیل اصلی قاچاق این پرندگان در ایران می باشد. جوجه های چند ماهه توسط شکارچیان بومی از محل زندگی شان برداشته شده و به واسطه ها در تهران یا شهرهای جنوبی فروخته شده و به کشورهای عربی برای قوش بازی و… انتقال داده می شوند.
پرندگان قبل از مهاجرت باید با افزایش میزان تغذیه خود را از لحاظ فیزیک بدنی و تغذیه آماده مهاجرت کنند. چربی ذخیره شده در طول سفر به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.
کاکایی نقره ای، سسک چشم سفید هندی و نوعی مگس گیر قهوه ای گونه های جدیدی هستند که در سال های اخیر در پرنگان ایران دیده شده اند.
سالانه حدود ۵۰ میلیارد پرنده در سرتاسر دنیا مهاجرت می کنند.
رکورد طولانی ترین مسافت پرواز متعلق به پرستوهای دریایی قطبی مهاجر می باشد که حدود ۷۱ هزار کیلومتر پرواز می کند.
پرندگان وقت شناسان دقیقی می باشند. آنها زمان دقیق مهاجرت، مکان مهاجرت و زمان دقیق بازگشت را به خوبی می دانند.
اگر مدت زمان بال زدن پرنده را در معدل سرعت پرواز پرنده ضرب کنیم عدد بدست آمده مساوی با مسافت مهاجرت پرنده می شود.
کدام گونه از پرندگان ایران اکنون در معرض خطر انقراض قرار دارند؟
دو نوع آمار درباره این موضوع وجود دارد:

۱- گونه هایی که از نظر IUCN (اتحادیه جهانی حفاظت) در معرض خطر می باشند. همانند پرندگان شکاری، خروس کولی شکم سیاه، پلیکان خاکستری، کورکور حنایی، اردک سرسفید و… نه تنها در ایران بلکه در سرتاسر جهان نیز در معرض خطر انقراض می باشند. و

۲- گونه هایی که از لحاظ قوانین سازمان محیط زیست ایران در معرض خطرند. به عنوان مثال می توانیم درنای سیبری را ذکر کنیم که در جهان وضعیت وخیمی ندارد اما جزو گونه های در معرض خطر ایران می باشد.

از نظر کارشناسان مجمع فعالان زیست محیطی کشور ۴ عامل وجود دارد که پرندگان ایران را در معرض خطر انقراض قرار داده است:

تخریب زیست گاه که عمدتاً به علت چرای بیش از اندازه دامها و ورود فاضلاب های شهری و صنعتی به تالاب ها می باشد.
قطع درختان
نابودی جنگل ها
شکار بی رویه پرندگان
مباحث و علوم مرتبط با پرندگان به چند نوع تقسیم می شوند؟
در برخی کشورهای دنیا به غیر از ایران ۲ نوع مبحث و علوم مرتبط با پرندگان وجود دارد:

پرنده شناسی و پرنده نگری
مقایسه پرنده شناسی و پرنده نگری به روایت تصویر
۱- پرنده نگری (Bird watching)

پرنده نگری را می توان نوعی سرگرمی محسوب کرد که بیشتر برای افراد علاقمند به پرندگان و مشاهده آنها جذاب و جالب می باشد که با ادامه این روند در حوزه پرندگان تخصص پیدا می کنند و حتی با شنیدن آواز یک پرنده می توانند آن پرنده را بشناسند. پرنده نگری یکی از زیرشاخه های طبیعت گردی یا اکوتوریسم بوده و جزء هیچ یک از شاخه های علمی به حساب نمی آید. و حتی پرنده نگر محقق محسوب نمی شود.

۲- پرنده شناسی (Ornithology)

علم پرنده شناسی، شناخت و تفکیک پرندگان توسط متخصصان و کارشناسان این علم محسوب می شود. پرنده شناس ها تحقیق و بررسی می کنند و با جزئیات دقیق تری پرنده ها را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهند.

تاکسونومی یا آرایه شناسی چیست؟
تاکسونومی یا آرایه شناسی، علم نامگذاری، توصیف و طبقه بندی ارگانیسم ها بوده و کلیه گیاهان، حیوانات و میکروارگانیسم های جهان را شامل می شود. با استفاده از مشاهدات مورفولوژیکی، رفتاری، ژنتیکی و بیوشیمیایی، تاکسون شناسان گونه ها را شناسایی و توصیف و در نهایت بر اساس داده ها آنها را طبقه بندی و مرتب می کنند. تاکسونومی از جمله علوم جدید محسوب شده و مؤلفه های تنوع زیست شناختی را ارائه می دهد و همچنین به دانش اساسی در زمینه مدیریت و اجرای کنوانسیون تنوع زیست شناختی می پردازد. طبق تحقیقات ۲۵۰ سال گذشته، تاکسون شناسان حدود ۱٫۷۸ میلیون گونه از حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم ها را نامگذاری کرده اند اما تعداد کل گونه ها ناشناخته است و احتمالاً بین ۵ تا ۳۰ میلیون نفر است.

طبقه بندی تاکسونومی علمی پرندگان ایران

۱- غواص سانان (gaviiformes)

۲ گونه دارند: غواص گلو سیاه و غواص گلو سرخ.

این پرندگان شنا می کنند و از ویژگی های ظاهری آنها می توان به جثه بزرگ، پاهایی نسبتاً قوی در عقب سطح شکمی، پره دار بودن سه انگشت جلویی، بال های کوچک و نوک تیز، دم کوتاه و هم شکل بودن نر و ماده اشاره کرد. غذای آنها ماهی، سخت پوستان، حشرات و نرم تنان می باشد.

۲- کشیم سانان (podicipediforms)

۵ گونه دارند: کشیم بزرگ، کشیم گردن سرخ، کشیم شاخ دار (کشیم اسلونی)، کشیم گردن سیاه (کشیم گوش دار) و کشیم کوچک.

آنها آبزی بوده، بال نوک تیز و قلمی، دم خیلی کوچک، پرهای ابریشمین و پرپشت و هم شکل بودن نر و ماده ویژگی ظاهری اصلی این گونه ها می باشد. آشیانه خود را روی توده‌های گیاهان شناور در آب می سازند و غذای آنها ماهی‌های کوچک، سخت‌پوستان، نرم تنان، حشرات و برخی گیاهان آبزی می باشد.

۳- کبوتر دریایی سانان (procellariiforms)

۳ گونه دارند: کبوتر دریایی ایرانی، کبوتر دریایی دم باریک و مرغ طوفان.

کبوتر دریایی سانان گروهی از پرندگان ایران به شمار می روند که اکثراً از ماهی ها تغذیه کرده، دریازی بوده، بال های بلند و بینی لوله مانند در دو طرف حاشیه منقار و پاهای پره دار دارند.

۴- لک لک سانان (ciconiiformes)

لک لک گردن سفید، لک لک سیاه و لک لک سفید (حاجی لک لک) از گونه های مهم این پرندگان محسوب می شوند.

این گروه از پرندگان، کنار آبزی بوده و اندازه متوسط تا بزرگ، پاها و گردن دراز، منقار بلند و راست دارند و روی درختان، صخره ها و ساختمان ها آشیانه می سازند. آنها از ماهی، دوزیستان، حشرات، نرم تنان و گاهی نیز از جوندگان کوچک و خزندگان تغذیه می کند.

۵- پلیکان سانان (pelecaniformes)

دارای ۷ گونه بوده ولی ۲ گونه در ایران یافت می شود: پلیکان خاکستری یا پا خاکستری و پلیکان سفید بزرگ.

این گروه آبزی بوده، گردن و نوک دراز، بالهای پهن و دراز، منقار بلندِ شاخ مانند، کیسه گلویی در زیر منقار برای ذخیره ماهی و پاهای محکم و پره دار دارند.

۶- غاز سانان (anseriformes)

قوها، غازها، مرغابی ها و اردک ها جزو این گروه از پرندگان ایران می باشند.

آنها آبزی بوده و از ویژگی های ظاهری شان می توان به داشتن جثه بزرگ، منقار پهن، بزرگ و کشیده، پاهای نسبتاً کوتاه و گردن دراز و باریک اشاره کرد.

تغذیه متنوعی دارند و غذایشان را از گیاهان و جانوران آبزی تأمین می کنند.

۷- شاهین سانان (falconiformes)

۲۹۰ گونه از انواع کرکس، شاهین، عقاب، عقاب ماهی‌گیر، قوش، باز، لاشخور، سنقر، سارگپه و کورکور در این راسته جای می‌گیرند.

پرندگانی شکاری که گوشتخوار بوده، منقاری قلاب مانند و بالهایی کشیده و باریک دارند و هنگام مشاهده طعمه با سرعت و قدرت زیاد به طرف طعمه شیرجه می روند و با یک پا یا چنگال آن را شکار می کنند.

۸- ماکیان سانان (galliformes)

۱۰ گونه داشته و طاووس، بو قلمون، قرقاول‌، کبک، دراج‌ و بلدرچین‌ جزء این راسته از پرندگان ایران به شمار می روند.

پرندگانی اجتماعی و خشک زی که پاهای بدون پر، دم خیلی کوتاه و بالهای کوتاه و گردی دارند و پُر صدا و مستقیم پرواز می کنند. در بعضی از این گونه‌ها، نر و ماده همشکل است و تغذیه شان از دانه‌های غلات، میوه‌های انگوری، حشرات، کرم‌ها و… می باشد.

۹– درنا سانان (gruiformes)

درناها و چنگران جزو این گروه از پرندگان محسوب می شوند.

پرندگان بزرگِ سازگار با آب و خشکی که گردن و پاهای دراز و دم نسبتاً کوتاهی دارند و در مزارع، علفزارها و تالاب ها زندگی می کنند. برخی مهاجر بوده و برخی دیگر بومی می باشند و به غیر از زمان تولیدمثل گروهی مشاهده می شوند.

۱۰- آبچلیک سانان (charadriiformes)

خرچنگ خواران، صدف خواران، نوک خنجریان و آبچیلیک از معروفترین گونه این پرندگان می باشند.

آنها آبزی و دارای اندازه و شکل متنوع و ویژگی های زیستی متفاوت بوده، بالهای دراز و نوک تیز دارند و غذای آنها سخت پوستان، دانه ها، و کرم می باشد.

۱۱- کبوتر سانان (columbiformes)

این راسته از پرندگان ایران شامل پرندگان دانه خوار و حشره خوار همانند: با قرقره، کبوتر و قمری می باشد.

پرندگانی غیر آبزی، دارای سر کوچک و گردن کوتاه، پرهای پرپشت و نرم، بال های دراز و نوک تیز بوده و نر و ماده هم شکلی ندارند. آنها عمدتاً از مواد گیاهی، دانه ها، جوانه و برگ، و گاهی نیز از حشرات تغذیه می کنند.

۱۲- طوطی سانان (psittacidae)

۳ گونه دارند: طوطی‌های راستین، طوطی‌های کاکل سفید، طوطی‌های نیوزیلند.

این پرندگان قبل از دهه ۱۳۴۰ در ایران وجود نداشتند اما امروزه طوطی طوق صورتی تنها طوطی است که در بسیاری از باغ های شهر های ایران زاد و ولد می کند و از مواد گیاهی مانند دانه و میوه تغذیه می کند.

۱۳- کوکو سانان (cuculiformes)

۳ گونه دارند: کوکو، کوکوی خالدار و کوکوی تاجدار.

پرندگان جفت انگشتی و بیشتر درخت زی که در منطقه های قطبی معتدل و استوایی دنیا وجود دارند. اندامی باریک و دم دراز، منقاری کلفت و کمی خمیده دارند، دو انگشت پای آنها در جلو و دو انگشت دیگر در عقب قرار دارد. کوکو بیشتر در شمال و شمال غرب، کوکوی خالدار در غرب ایران تا فارس و کوکوی تاجدار در جنوب شرقی ایران تولید مثل می کنند.

۱۴- جغد سانان (strigiformes)

شامل انواع نژاهای جغد می شود.

دارای سری بزرگ و کشیده و پُر از پَر که به شکل یک نعلبکی دور چشم‌های بزرگ جغد را می‌پوشاند. جغدها چشم های بسیار قوی و پاهای پوشیده از پر دارند و قادر به حرکت دادن چشم‌ها و نگاه کردن به اطراف خود نیستند و باید برای دیدن اطراف سر خود را بچرخاند.

۱۵- شبگرد سانان (caprimulgiformes)

۴ گونه در ایران وجود دارد: شبگرد معمولی، شبگرد بلوچی، شبگرد مصری، شبگرد هندی.

پرندگانی شب زی که بال های بلندو کشیده، دم دراز و چشمان بزرگی دارند وحشراتی مانند سوسک ها را در شب شکار می کنند. رنگ پر و بال این پرندگان ایران سازگار با زیستگاه آنها بوده و به خوبی می توانند خودشان را استتار کنند.

۱۶- پرستو سانان (apodiformes)

پرستو و چلچله از گونه های اصلی این پرندگان می باشد.

پرندگان کوچکی که حشره خوار و دور پرواز می باشند. آنها بدن باریک، بال های کشیده، دراز و دامی شکل و نر و ماده همشکل دارند.

۱۷- سبز قبا سانان (coraciiformes)

هدهد، ماهی خورک جنگلی، ماهی خورک آبی و زنبورخواران از تیره های مهم این راسته از پرندگان می باشند.

از زیباترین پرندگان که ظاهری مشابه با زاغ کبود، طول بدن بین ۲۲ تا ۳۲ سانتیمتر، منقار بلند و کمی خمیده‌، دم بلند و چهار گوش یا باد بزنی شکل، پروبال آنها عمدتاً از آبی روشن، سبز وسرخ تشکیل می‌شود.

۱۸- دارکوب سانان (piciformes)

از این راسته از پرندگان ایران می توان به دارکوب سر سرخ، دارکوب بال سفید و دارکوب سبز شکم پولکی اشاره کرد.

پرندگانی که روی درخت زندگی می کنند و منقاری قوی و نوک‌تیز برای سوراخ کردن بدنه درختان، زبان خیلی دراز و پاهای قوی دارند. هنگامی که از درخت بالا می روند از دم محکم شان به عنوان تگیه‌گاه استفاده کرده و دارای نر و ماده متفاوت می باشند. سر نرها یک قسمت قرمز رنگ دارد و غذای آنها حشرات، میوه‌ها و مغز دانه‌ها و شیره درختان می باشد.

۱۹- گنجشک سانان (Passeriformes)

چکاوک، چلچله، دم جنبانک، بلبل خرمایان، میوه خور، صعوه، توکا، سسک، دم دراز، چرخ ریسک، زرد پره، سهره ، گنجشک، سار و کلاغ از مهم ترین گونه های این گروه محسوب می شوند.

جزو گسترده ترین راسته پرندگان در ایران به شمار می آیند و اندازه آنها کوچک تا متوسط بوده و به رنگ های گوناگونی دیده می شوند که مواد گیاهی و حشرات غذای اصلی آنها می باشد.

پرسودترین پرنده زینتی

جهت ثبت آگهی رایگان در اپلیکیشن حیوانات پرندگان اینجا کلیک کنید 

پرنده‌های زینتی معمولاً مورد علاقه‌ی خیلی از افراد هستند، اما معیارهای مختلفی برای انتخاب پرنده‌ی پرسود وجود داره. به طور کلی، پرنده‌هایی مثل پرنده‌های زینتی گوشتی (مانند پرستوها، فنچ‌ها، و کانری‌ها) و یا پرنده‌های نادر و زیبا مانند پاپاگال‌ها، طوطی‌ها و اراکان‌ها ممکنه به عنوان پرسودترین پرنده‌های زینتی شناخته بشن. اما تعیین پرسودترین پرنده‌ی زینتی به وسیله‌ی تعداد فروش یا محبوبیت ممکنه متفاوت باشه و به نظر گوناگونی رسیده باشه. هر کدوم از این پرنده‌ها ویژگی‌ها و زیبایی‌های خودشون رو دارن که باعث میشه برخی از افراد به یک نوع بیشتر علاقه‌مند بشن.

از کجا شروع کنم پرورش پرندگان زینتی:

شروع کردن به پرورش پرندگان زینتی ممکنه با انتخاب پرنده‌ای که دوست دارید و علاقه‌مند به پرورشش هستید، شروع بشه. این چند مرحله رو می‌تونید دنبال کنید:

۱. تحقیق و آشنایی:

 • مطالعه و تحقیق: با مطالعه دربارهٔ نیازها و خصوصیات پرنده‌های مختلف، می‌تونید تصمیم بهتری بگیرید.
 • مراجعه به نمایشگاه‌ها و نمایشگاه‌های پرندگان: اینجا می‌تونید انواع پرندگان رو ببینید و با صاحبان پرندگان صحبت کنید.

۲. بررسی محیط و تجهیزات:

 • تجهیزات پرورش پرندگان زینتی : قفس، خوراک، آب، آشیانه، وسایل بهداشتی، و…
 • فضای لازم: برای نگه‌داری پرنده‌ها، باید فضای مناسب و آرامی داشته باشید.

۳. انتخاب و خرید پرنده:

 • انتخاب پرنده: با توجه به توانایی مراقبتی و علاقه خودتون، پرنده‌ای رو انتخاب کنید.
 • خرید از مراکز معتبر: از فروشگاه‌هایی که شناخته‌شده و بهداشتی هستند، پرنده بخرید.

۴. آموزش و مراقبت:

 • آموزش مراقبت: با خواندن کتب مربوطه یا مشاوره از تجربه‌مندان.
 • مراقبت روزانه: تغذیه، بهداشت، پاکیزگی و …

۵. اجتماع و ارتباط با دیگر پرورش‌دهندگان:

 • گروه‌ها و انجمن‌های مرتبط با پرورش پرندگان زینتی: اینجا می‌تونید تجربیاتتون رو به اشتراک بذارید و از تجربه‌های دیگران استفاده کنید.

۶. حواستون به مسائل قانونی:

 • مجوزها و مقررات: اطمینان حاصل کنید که دارای مجوزهای لازم برای پرورش پرنده‌های مورد نیاز هستید.

۷. صبر و پیشروی:

 • صبر و پیگیری: پرورش پرندگان نیازمند صبر، مراقبت و پیگیری است. به تدریج با تجربه‌های جدید، مهارتتون افزایش پیدا می‌کنه.

همیشه بهتره که قبل از شروع به پرورش، به مشاوره با تجربه‌مندان و کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، توجه کنید تا از تجاربشون بهره‌مند بشید.

مرغ های زینتی گران قیمت :

مرغ و خروس‌های زینتی واقعاً به عنوان پرنده‌های تزئینی و زیبایی مورد توجه هستند. این نوع پرندگان به دلیل ظاهر فانتزی و بال، پر و رنگ‌های زیباشان مورد علاقه‌ی طرفداران حیوانات خانگی و علاقه‌مندان به پرندگان زینتی قرار می‌گیرند.

در زمینهٔ مرغ و خروس‌های زینتی، نژادهای مختلفی وجود دارند که هر کدام دارای خصوصیات و ظاهری خاصی هستند. برخی از معروف‌ترین نژادهای مرغ و خروس پرورش پرندگان زینتی  شامل موارد زیر می‌شوند:

سیلکی: این نژاد با پرهای نرم و پوشش بدنی ابریشمی‌ترین نژاد مرغان زینتی محسوب می‌شود.

بانتام: یک نژاد کوچکتر از مرغ معمولی است و اغلب به عنوان خانگی و برای نمایش استفاده می‌شود.

آراواکانا: این نژاد شناخته شده به خاطر تخم‌های رنگارنگ و متنوعی که تولید می‌کند.

کوچین: مرغی کوچک با پرهای براق و زیبا که برای زیبایی و تزئین استفاده می‌شود.

برهما: با پرهای زیبا و بال‌های بزرگ، این نژاد نیز جزو مرغان زینتی محبوب محسوب می‌شود.

این نژادهای مختلف پرورش پرندگان زینتی با ظاهری زیبا و ویژگی‌های منحصربه‌فردشان، به دلیل تمایل افراد به داشتن حیوانات زینتی و تزئینی، مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرند.

گرانترین پرنده زینتی در ایران:

در ایران، قیمت پرندگان زینتی ممکنه بر اساس چندین عامل مختلف متفاوت باشه، از جمله نوع پرنده، رنگ، کیفیت و مشخصات آن‌ها. برای تعیین دقیق قیمت گرانترین پرنده زینتی، باید با صاحبان و فروشندگان معتبر در این زمینه مشورت کرد.

پرندگانی مانند طوطی‌های ماکائو، طوطی‌های آفریقایی گری، پاپاگال‌ها و برخی از اراکان‌ها ممکنه جزو گرانترین پرندگان زینتی باشند. این پرندگان به دلیل رنگ‌ها، طراحی زیبا و نادری که دارند، ممکنه ارزش بیشتری داشته باشند.

اما قیمت‌ها ممکنه بسیار متغیر باشند و به دلایل مختلفی از جمله مکان فروش، شرایط بازار، وضعیت پرنده و… تعیین می‌شوند. بنابراین، بهترین راه برای اطمینان از گرانترین پرنده زینتی در ایران، مراجعه اپلیکیشن نوحیران و به بازارهای معتبر پرندگان زینتی و گفتگو با فروشندگان و متخصصان این حوزه است.

مرغ وخروس نژاد سبرایت :   (Sebright Fowl)

پرندگان بومی ایران

مرغ‌های نژاد سبرایت یا Sussex یکی از نژادهای محبوب مرغان گوشتی و تخم‌گذار هستند. این نژاد از انگلستان به عنوان یک نژاد گوشتی و تخم‌گذار معرفی شده است. سبرایت‌ها دارای ویژگی‌هایی همچون:

خواص گوشت و تخم مرغ : مرغان سبرایت علاوه بر تولید تخم‌های خوب، برای گوشت هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها به عنوان یک نژاد گوشتی و تخم‌گذار مطرح هستند.

طول عمر: این مرغان معمولاً طول عمر طولانی دارند و می‌توانند به خوبی در مزارع گوشتی و تخم‌گذاری بهره‌برداری شوند.

دیگران این را پسندیدند شما هم نگاهی بیندازید  زندگی پرندگان

طبیعت آرام: آنها آرام و مسالمت‌طلب هستند و به طور کلی با محیط فراوانی سازگاری دارند. این خصوصیت باعث می‌شود که به عنوان پرنده‌های محبوب در مزارع خانگی یا مزارع کوچک تر و کم‌تر پرسود بسیاری از فعالان کشاورزی محسوب شوند.

ظاهر زیبا: آنها دارای ظاهری زیبا با رنگ‌های متنوعی هستند که شامل سفید، خاکستری و سیاه است. این ظاهر زیبا و پر بند برای مجموعه‌داران و دوستداران پرندگان زینتی جذابیت دارد.

نژاد سبرایت به دلیل ترکیبی از ویژگی‌های گوناگونش، به خوبی در مزارع گوشتی و تخم‌گذاری قابل استفاده است و به عنوان یک نژاد گوشتی محبوب شناخته می‌شود.

مرغ و خروس نژاد ابریشمی :  (Silkie Fowl)

 

پرندگان بومی ایران

 

مرغ و خروس نژاد ابریشمی یا Silkie یکی از نژادهای معروف مرغان زینتی است که به دلیل ویژگی‌های خاص خود، طرفداران زیادی دارد. ویژگی‌های اصلی این نژاد شامل موارد زیر است:

پوشش پرها: مرغ و خروس ابریشمی دارای پرهای نرم و ابریشمی هستند که به لطافت و ظاهر دوست‌داشتنی آنها افزوده می‌شود. پوشش پرهای این نژاد شبیه به پوسته‌ی ابریشم است.

طبیعت آرام: این نژاد از مرغان دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که از این جهت برای نگهداری در خانه و محیط‌های خانگی مناسب هستند. آنها برای پرورش در محیط خانگی و به عنوان حیوانات خانگی عالی هستند.

رنگ‌های مختلف: مرغان ابریشمی در رنگ‌های متنوعی وجود دارند، از جمله سیاه، سفید، خاکستری و گیاهی. این تنوع رنگی برای علاقه‌مندان به پرندگان زینتی جذابیت دارد.

پوست و گوشت: گوشت مرغان ابریشمی به دلیل پوشش پرهای زیباشان نسبت به سایر نژادها کمی متفاوت است. همچنین پوست آنها نیز دارای تفاوت در بافت و قابلیت‌هایی است.

تولید تخم: این نژاد همچنین به خوبی تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌هایی با اندازه کمتری نسبت به بعضی از نژادهای دیگر تولید می‌کند.

نژاد ابریشمی به دلیل ظاهری زیبا، طبیعت آرام و مناسب برای نگهداری در محیط خانگی، مورد علاقه‌ی بسیاری از دوستداران پرندگان زینتی و حتی برای نگهداری در خانه‌های شهری و محیط‌های شهری است.

 مرغ و خروس نژاد لهستانی :  (Polish Fowl)

 

پرندگان بومی ایران

 

مرغ و خروس نژاد لهستانی یکی از نژادهای معروف مرغان زینتی است که به خاطر ظاهر دوست‌داشتنی و منحصربه‌فردشان مشهورند. این نژاد دارای ویژگی‌های زیر است:

قوقوی پرها: قوقوی‌های مرغان لهستانی یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آنهاست. این قوقوی‌ها یا جعلی‌های بزرگ بر پرهایشان قرار می‌گیرند که ظاهری دوست‌داشتنی و جذاب به آنها می‌بخشد.

طبیعت آرام و دوست‌داشتنی: این نژاد دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی است که از این جهت برای نگهداری در محیط‌های خانگی و مزرعه‌های کوچک مناسب هستند.

رنگ‌های مختلف: مرغان لهستانی در رنگ‌های متنوعی وجود دارند، از جمله سیاه، سفید، خاکستری و طلایی. این تنوع رنگی برای علاقه‌مندان به پرندگان زینتی جذابیت دارد.

تخم‌گذاری: این نژاد به خوبی تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌های با اندازه متوسط تولید می‌کند.

حفاظت قوقوی‌ها: یکی از چالش‌های نگه‌داری از این نژاد، حفظ و مراقبت از قوقوی‌های زینتی بزرگ آنهاست که ممکن است در مواقعی مانند حرکت یا شرایط هوایی مختلف مشکل‌ساز شود.

نژاد لهستانی به دلیل ظاهر دوست‌داشتنی و جذابیت‌های خاصی که دارند، برای دوستداران پرندگان زینتی و افرادی که به دنبال یک نژاد دوست‌داشتنی و جالب هستند، جذابیت زیادی دارند.

 

مرغ و خروس نژاد سلطان :  (sulmtalers FowI)

 

پرندگان بومی ایران

 

مرغ و خروس نژاد سلطان یکی از نژادهای خاص و زینتی مرغان است که به دلیل ظاهر منحصربه‌فردشان شناخته می‌شوند. ویژگی‌های اصلی این نژاد شامل:

قوقوی پرها: قوقوی‌های نژاد سلطان بسیار بزرگ و نامتعارف هستند. این قوقوی‌ها به عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته این نژاد شناخته می‌شوند که ظاهری دوست‌داشتنی و خارق‌العاده به آنها می‌بخشد.

رنگ‌های زیبا: این نژاد در رنگ‌های مختلفی یافت می‌شود، از جمله مشکی، سفید، طلایی و سرخابی. این تنوع رنگی آنها را به گزینه‌ای محبوب در میان علاقه‌مندان به پرندگان زینتی تبدیل کرده است.

طبیعت آرام: مرغان نژاد سلطان به طبیعت آرام و دوست‌داشتنی شناخته می‌شوند. این ویژگی آنها را برای نگهداری در محیط خانگی مناسب می‌کند.

حفظ قوقوی‌ها: به دلیل اندازه بزرگ قوقوی‌هایشان، نگه‌داری از این نژاد ممکن است به چالش بیشتری برخورد کند. حفظ و مراقبت از قوقوی‌های بزرگ آنها در شرایط مختلف ممکن است مشکل‌ساز شود.

نژاد سلطان به دلیل قوقوی‌های بزرگ و ظاهر منحصربه‌فردشان مورد توجه زیادی قرار گرفته است و برای دوستداران پرندگان زینتی و افرادی که به دنبال گونه‌ای استثنایی و دوست‌داشتنی هستند، جذابیت دارند.

مرغ و خروس نژاد کوچین : (Cochin FowI)

 

پرندگان بومی ایران

نژاد کوچین یکی از نژادهای مرغان است که به خاطر اندازه کوچکشان و ویژگی‌های دیگر معروف هستند. ویژگی‌های این نژاد شامل:

اندازه کوچک: مرغان کوچین از نظر اندازه به نسبت دیگر نژادها کوچک‌تر هستند. این ویژگی آنها را مناسب برای نگهداری در محیط‌های کوچکتر می‌کند، از جمله مزرعه‌های شهری یا فضاهایی با محدودیت فضایی.

طبیعت آرام و دوست‌داشتنی: مرغان کوچین دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که برای نگهداری در محیط خانگی یا مزرعه‌های کوچک بسیار مناسب هستند.

تولید تخم: این نژاد به خوبی تخم‌گذاری می‌کند، اما به دلیل اندازه کوچک تخم‌هایی با اندازه کمتری نسبت به بعضی از نژادهای دیگر تولید می‌کنند.

رنگ‌های مختلف: مرغان کوچین در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شوند. این تنوع رنگی می‌تواند شامل سیاه، سفید، خاکستری و طلایی باشد.

گردن پرهای مخصوص: گردن مرغان کوچین دارای قوقوی‌های پر بوده که ظاهری منحصربه‌فرد به آنها می‌بخشد.

نژاد کوچین به دلیل اندازه کوچک و طبیعت آرامشان، برای نگهداری در فضاهای محدود یا برای دوستداران پرندگان زینتی که به دنبال مرغی با اندازه کوچک هستند، جذابیت دارند.

 

مرغ و خروس براهما : (brahmas Fowl)

پرندگان بومی ایران

نژاد براهما یکی از نژادهای مرغان محبوب و دارای ویژگی‌های خاصی است. ویژگی‌های این نژاد عبارتند از:

اندازه متوسط: مرغان براهما دارای اندازه متوسطی هستند که بین اندازه‌های کوچک و بزرگ قرار می‌گیرد، این ویژگی باعث می‌شود که نسبتاً آسان برای نگهداری و مراقبت باشند.

طبیعت آرام و دوست‌داشتنی: مرغان براهما دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که آنها را مناسب برای نگهداری در محیط خانگی یا فضاهای کوچک می‌کند.

رنگ‌های مختلف: این نژاد در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود. رنگ‌هایی همچون سیاه، سفید، طلایی و خاکستری جزء رنگ‌های شایع در براهماها هستند.

تولید تخم: مرغان براهما به خوبی تخم‌گذاری می‌کنند و تخم‌های با اندازه مناسبی تولید می‌کنند.

پرهای مخصوص: برخی از این مرغان دارای قوقوی‌های پر بوده که به ظاهر خاصیتی می‌افزاید و آنها را به مرغانی جذاب و دیدنی تبدیل می‌کند.

نژاد براهما به دلیل طبیعت آرام و اندازه متوسطشان، برای نگهداری در محیط‌های مختلف و برای دوستداران پرندگانی با ویژگی‌های خاص و جذاب جذابیت دارند.

مرغ و خروس نژاد فنیکس : (phoenix Fowl)

 

پرندگان بومی ایران

 

  ثبت آگهی رایگان مرغ و خروس زینتی در اپلیکیشن حیوانات نوحیران 

 

 

نژاد فنیکس یکی از نژادهای مرغان زینتی است که به دلیل ظاهر جالب و ویژگی‌های خاص خود محبوبیت زیادی دارد. ویژگی‌های نژاد فنیکس عبارتند از:

ذی‌نفعتی پرها: یکی از ویژگی‌های برجسته نژاد فنیکس، ذی‌نفعتی یا دم پر است. این پرها به طور نسبی بلند و با انحنای خاصی دارند که زیبایی خاصی به این نژاد می‌بخشد.

رنگ‌های مختلف: مرغان فنیکس در رنگ‌های متنوعی وجود دارند، از جمله سیاه، سفید، طلایی، خاکستری و حتی رنگ‌های دیگر. این تنوع رنگی برای علاقه‌مندان به پرندگان زینتی جذابیت دارد.

طولانی بودن دم: این نژاد دارای دم‌های بلندی هستند که بعضی از نمونه‌ها دم‌های بسیار طولانی و زیبا دارند.

طبیعت آرام و دوست‌داشتنی: مرغان فنیکس دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که آنها را برای نگهداری در محیط خانگی یا مزرعه‌های کوچک بسیار مناسب می‌کند.

تخم‌گذاری: این نژاد به خوبی تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌های با اندازه متوسط تولید می‌کند.

نژاد فنیکس به دلیل ظاهر زیبا، ذی‌نفعتی پرها و رنگ‌های متنوع، برای دوستداران پرندگان زینتی و افرادی که به دنبال مرغی با ویژگی‌های زینتی و جذاب هستند، جذابیت زیادی دارند.

مرغ و خروس نژاد ژاپانیز : (Japanese Fowl)

پرندگان بومی ایران

نژاد ژاپانیز یکی از نژادهای مرغان است که اصل و نسب آن از ژاپن می‌باشد و دارای ویژگی‌های خاصی است. این نژاد اغلب به عنوان چهار نژاد مختلف شناخته می‌شود:

سیلکی: معروف به پرنده پر زیبا و دارای پرهای نرم و پوشش پری خاصی است.

سووای: این چند نژاده نیز دارای ظاهر زیبا و اندازه کوچکی هستند.

سویت: این نژاد دارای قوقوی‌های بزرگ و ویژگی‌های زیبای پرها است.

فریزل‌تبیل: این نژاد از لحاظ ظاهری به یک مرغ ماهیگیر شباهت دارد و دارای پرهای با طرح‌های منحصربه‌فرد است.

هر یک از این چهار نژاد دارای ویژگی‌های زینتی و خاصی است که طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، طرح‌های پر و ظاهر دلپذیری دارند. مرغان ژاپانیز به دلیل ظاهر زیبا، تنوع در نژادهای مختلف و محبوبیت برای پرندگان زینتی، جذابیت زیادی دارند و برای افرادی که به دنبال مرغی با ظاهر

زینتی و خصوصی هستند، مورد علاقه‌اند.

مرغ و خروس نژاد مرندی : (marandI Fowl)

پرندگان بومی ایران

نژاد مرندی یکی از نژادهای مرغان است که در ایران شناخته شده است. ویژگی‌های این نژاد عبارتند از:

اندازه متوسط: مرغان مرندی دارای اندازه‌ای متوسط هستند که بین اندازه‌های کوچک و بزرگ قرار می‌گیرد.

رنگ‌های مختلف: این نژاد در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود، شامل سفید، سیاه، قهوه‌ای و مخلوطی از این رنگ‌ها می‌باشند.

طبیعت آرام: مرغان مرندی دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که آنها را برای نگهداری در محیط خانگی یا فضاهای کوچک مناسب می‌کند.

تخم‌گذاری: این نژاد به خوبی تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌های با اندازه مناسب تولید می‌کند.

نژاد مرندی به دلیل اندازه متوسط، طبیعت آرام و تولید تخم مناسب، برای نگهداری در فضاهای محدود یا برای علاقه‌مندان به مرغانی با ویژگی‌های آرام و معمولی جذابیت دارند

مرغ و خروس کوشین :

نژاد کوشین یکی از نژادهای معروف مرغان می‌باشد که به دلیل ظاهر زیبا و ویژگی‌های خاصش مورد توجه قرار گرفته است. ویژگی‌های نژاد کوشین شامل:

پوشش پری فراوان: مرغان کوشین دارای پرهای بسیار پر و فراوانی هستند که به آن‌ها ظاهری چشمگیر و زیبا می‌بخشد.

طرح‌های چشمگیر پر: این نژاد دارای پرهای با طرح‌ها و الگوهای زیبا و چشمگیر است که به آنها زیبایی خاصی می‌بخشد.

رنگ‌های متنوع: کوشین‌ها در رنگ‌های مختلفی مانند سیاه، طلایی، سفید و حتی رنگ‌های غیرمعمول دیگر یافت می‌شوند.

طبیعت آرام: مرغان کوشین دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که آنها را مناسب برای نگهداری در محیط خانگی می‌کند.

تخم‌گذاری: این نژاد به خوبی تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌های با اندازه مناسب تولید می‌کند.

نژاد کوشین به دلیل ظاهر زیبا، پرهای فراوان و تنوع در الگوهای پر، برای دوستداران پرندگان زینتی و افرادی که به دنبال مرغی با ویژگی‌های زینتی و جذاب هستند، جذابیت زیادی دارند.

پرندگان بومی ایران

مرغ و خروس برهما :

مرغان برهما یا همان Brahma، نژادی از مرغان بزرگ با ویژگی‌های ویژه‌ای هستند. ویژگی‌های نژاد برهما شامل:

اندازه بزرگ: این نژاد از مرغان دارای اندازه بزرگی است که اغلب بزرگترین نژاد مرغان بزرگ به حساب می‌آیند.

پوشش پر فراوان: مرغان برهما دارای پرهای فراوان و حجیمی هستند که از جمله ویژگی‌های آنهاست.

طبیعت آرام: این نژاد اغلب دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی است که برای نگهداری در محیط خانگی مناسب است.

مقاومت به سرما و شرایط نامساعد: برهماها دارای توانایی مقاومت به سرما و شرایط سخت‌تر محیطی هستند.

تولید تخم متوسط: این نژاد به طور متوسط تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌هایی با اندازه مناسب تولید می‌کند.

مرغان برهما به دلیل اندازه بزرگ، پرهای حجیم و طبیعت آرام، برای دوستداران مرغان بزرگ و جذاب با ویژگی‌های خاص مورد توجه قرار می‌گیرند.

پرندگان بومی ایران

مرغ و خروس برهما ابریشمی :

نژاد ابریشمی، یکی از نژادهای مرغان با ویژگی‌های زینتی و ظاهر جذاب است. این نژاد مشهور به پرهایش با بافت نرم و ابریشمی است که ظاهری بسیار دلپذیر به مرغان می‌بخشد. ویژگی‌های مرغان ابریشمی شامل:

پوشش پری ابریشمی: پرهای آن‌ها بافتی نرم و ابریشمی دارند که از دیدن آن‌ها لذت برده و لطافتی ویژه به آن‌ها می‌بخشد.

رنگ‌های متنوع: این نژاد در رنگ‌های مختلفی مانند سیاه، سفید، طلایی و حتی رنگ‌های غیرمعمول دیگر یافت می‌شود.

طبیعت آرام: اغلب مرغان ابریشمی دارای طبیعت آرام و دوست‌داشتنی هستند که آنها را برای نگهداری در محیط خانگی مناسب می‌کند.

تخم‌گذاری: این نژاد به طور متوسط تخم‌گذاری می‌کند و تخم‌های با اندازه مناسب تولید می‌کند.

ظاهر جذاب: ظاهر و پوشش پری آن‌ها بسیار جذاب و دلچسب است و این ویژگی آن‌ها را برای علاقه‌مندان به پرندگان زینتی و زیبا، جذاب می‌کند.

نژاد ابریشمی به دلیل ظاهر زینتی و پوشش پری خاص خود، برای علاقه‌مندان به مرغان با ویژگی‌های زینتی و زیبا، جذابیت زیادی دارد.

پرندگان بومی ایران

 

 

 

پرندگان بومی ایران

چه پرنده ای برای سود دهی مناسب است 

انتخاب پرنده برای سوددهی به عوامل مختلفی معتمد است و باید به نکات زیر توجه داشت:

 1. بازار مقصد: اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، بازار مقصد شماست. بررسی نیازها و تقاضای بازار محلی و بین‌المللی می‌تواند تعیین کننده‌ای برای انتخاب پرنده باشد.
 2. میزان سرمایه و زمان: پرورش پرندگان به میزان سرمایه و زمان زیادی نیاز دارد. باید معین کنید که چقدر سرمایه و زمان برای این کار در اختیار دارید.
 3. اطلاعات و تخصص: شما باید دارای اطلاعات و تخصص کافی در زمینه پرورش و مراقبت از پرندگان باشید. همچنین، ممکن است نیاز به مشاوره از افرادی داشته باشید که تجربه در این زمینه دارند.
 4. قوانین و مقررات: باید با قوانین و مقررات محلی و ملی مرتبط با پرورش پرندگان آشنا باشید و آن‌ها را رعایت کنید.
 5. تحقیق بازار: بررسی بازار و تعیین قیمت‌ها و تقاضا در بازار محلی و بین‌المللی به شما کمک می‌کند تا تصمیم بهتری بگیرید.
 6. پرنده مناسب: انتخاب پرنده با توجه به بازار و منابع شما مهم است. برخی از پرندگان معمولاً برای پرورش تجاری مناسب‌تر هستند، مثل مرغ‌ها، بلدرچین، بوقلمون و کج‌زیتون. اما هر گونه پرنده باید به دقت انتخاب شود و نیازهای آن در نظر گرفته شود.
 7. هزینه‌های عملیاتی: هزینه‌های عملیاتی شامل هزینه‌های تغذیه، فضای پرورش، تجهیزات و نگهداری پرندگان است. باید محاسبات دقیقی در این زمینه انجام دهید.
 8. افتراق‌گرایی و بازاریابی: باید تفاوت‌ها و افتراق‌گرایی خود را در بازار مشخص کرده و استراتژی بازاریابی مناسبی را برای جلب مشتریان ارائه دهید.
 9. پایش و ارزیابی: پایش به دقت عملکرد کسب و کار و بهبود مستمر آن بسیار مهم است.

مهمترین نکته این است که قبل از شروع به پرورش پرندگان به خوبی تحقیق کنید و طراحی کسب و کار خود را با دقت انجام دهید. همچنین، می‌توانید با مشاوران کسب و کار مرتبط با پرورش پرندگان و بازاریابی مشورت کنید تا به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

پرندگان بومی ایران

بهترین پرورش پرندگان زینتی:

پرورش پرندگان زینتی یک هنر و علم خاصی است که نیاز به دقت، اطلاعات و عناوین به روز دارد. در زیر چند مرحله و نکته کلیدی برای پرورش بهترین پرندگان زینتی آورده شده است:

 1. انتخاب گونه مناسب: انتخاب گونه پرندگان زینتی مهمترین قدم است. برخی از معروف‌ترین گونه‌های پرندگان زینتی شامل پرندگان از خانواده فینچ، کاناری، نوتاری و پرندگان پیشاهنگی هستند. هر گونه ممکن است نیازهای خاصی داشته باشد، بنابراین تحقیق و انتخاب گونه مناسب بسیار مهم است.
 2. فضای پرورش: برای پرورش پرندگان زینتی، شما نیاز به قفس یا اندازه‌گیری مناسب دیگری دارید. این فضا باید به پرندگان امکان حرکت، پرواز و فعالیت فیزیکی داشته باشد. همچنین، تمیزی و بهداشت فضا نیز بسیار مهم است.
 3. تغذیه: تغذیه صحیح پرندگان زینتی از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید از مواد غذایی با کیفیت و متنوع برای پرندگان خود استفاده کنید. همچنین، باید مطمئن شوید که آب تمیز و تازه برای آن‌ها در دسترس است.
 4. مراقبت‌های پزشکی: پرندگان زینتی نیاز به مراقبت‌های پزشکی منظم دارند. واکسیناسیون، پیشگیری از انگل‌ها و ارتباط با یک دامپزشک تخصصی از اهمیت بالایی برخوردارند.
 5. تخصیص وقت و توجه: پرندگان زینتی به توجه و زمان شما نیاز دارند. آموزش و تربیت آن‌ها نیاز به صبوری و توجه به جزئیات دارد.
 6. حفاظت از محیط زیست: پرندگان زینتی از محیط زیست پیشینه ویژه‌ای دارند. بنابراین، حفاظت از محیط زیست و تامین منابع طبیعی برای آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 7. اجتماعی‌سازی: برخی پرندگان زینتی نیاز به اجتماعی‌سازی با پرندگان هم‌گون دارند تا رفتار طبیعی خود را نشان دهند. بنابراین، ایجاد فرصت‌هایی برای تعامل با دیگر پرندگان مهم است.
 8. آموزش و تربیت: آموزش و تربیت پرندگان زینتی می‌تواند از طریق تعلیمات پلیسه‌ای یا مطالب آموزشی انجام شود. این کار به تربیت پرندگان و ایجاد ارتباط مثبت با آن‌ها کمک می‌کند.
 9. شناخت و نظارت: در طول پرورش، شما باید به نحوه رفتار و سلامت پرندگان خود دقت کنید و نظارت داشته باشید. اگر علائم ناگواری مشاهده می‌کنید، باید از مشاوره دامپزشکی استفاده کنید.
 10. قوانین محلی: اطمینان حاصل کنید که شما با تمام قوانین و مقررات محلی و ملی مرتبط با پرورش پرندگان زینتی آشنا هستید و آن‌ها را رعایت می‌کنید.

پرورش پرندگان زینتی ممکن است زمان‌بر و پر مسئولیت باشد، اما با تمعن و عناوین مناسب، می‌توانید تجربه خوبی از آن داشته باشید و از زیبایی این پرندگان لذت ببرید.

 

پرندگان بومی ایران

پرورش فنج:

پرورش فنج یک فعالیت کشاورزی است که به توجه به عوامل مختلفی مانند نیاز بازار، شرایط جوی، محیط پرورش و مهارت شما در این زمینه موفق می‌شود یا ناکام می‌ماند. در ادامه، مراحل اصلی پرورش فنج و نکات مهم آورده شده‌اند:

 1. بررسی بازار:
  • انجام تحقیقات بازاری به منظور تعیین تقاضا برای فنج در منطقه شما بسیار مهم است. از میزان تقاضا و قیمت‌ها در بازار محلی خود مطلع شوید.
 2. انتخاب مکان مناسب:
  • باید یک مکان مناسب برای ایجاد واحد پرورش فنج انتخاب کنید. شرایط جوی، آب و خاک باید به پرورش فنج مناسب باشند.
 3. تهیه فنج:
  • فنج‌ها را از مکان‌های قانونی و معتبر تهیه کنید. همچنین، فنج‌ها باید بهداشتی و سالم باشند.
 4. تغذیه:
  • تغذیه مناسب فنج‌ها بسیار مهم است. ایجاد یک رژیم تغذیه بهینه با توجه به نیازهای فنج‌ها بسیار حیاتی است.
 5. مراقبت و بهداشت:
  • مراقبت منظم و بهداشت فنج‌ها برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها و از بین بردن علائم ناگوار بسیار مهم است.
 6. تکثیر:
  • برای افزایش تولید، شما می‌توانید به تکثیر فنج‌ها با روش‌های مختلف مانند پرورش فنج‌های نر و ماده بپردازید.
 7. بازاریابی:
  • ایجاد یک استراتژی بازاریابی مناسب برای توزیع فنج‌های تازه و یا محصولات مشتقه از فنج بسیار مهم است. همچنین، ممکن است به تجربه و شبکه ارتباطی در این صنعت نیاز داشته باشید.
 8. مدیریت مالی:
  • برنامه‌ریزی مالی دقیق و مدیریت هزینه‌ها و درآمدها از اهمیت بالایی برخوردار است.
 9. قوانین و مقررات:
  • با قوانین و مقررات محلی و ملی مرتبط با پرورش فنج آشنا شوید و آن‌ها را رعایت کنید.
 10. آموزش و به‌روزرسانی:

همیشه در حال به‌روزرسانی دانش و تکنیک‌های پرورش فنج باشید و از منابع آموزشی معتبر بهره ببرید.

پرورش فنج ممکن است زمان‌بر و پیچیده باشد، اما با تمعن، تحقیق و تعهد، می‌توانید کسب و کار موفقی در این زمینه راه‌اندازی کنید. همچنین، همیشه با دامپزشکان مختصرین پیشنهادی همراه باشید تا سلامت فنج‌های شما تضمین شود.

 

پرندگان بومی ایران

 

انواع فنج ها :

 

فنچ (Finch) گروهی از پرندگان کوچک و زینتی هستند که از نظر زیبایی و رنگ‌آمیزی بسیار متنوع هستند. این پرندگان معمولاً به عنوان حیوانات خانگی محبوب و پرورشی شناخته می‌شوند. انواع فنچ‌ها می‌توانند تفاوت‌های مختلفی در ویژگی‌ها داشته باشند. در زیر به برخی از انواع معروف فنچ‌ها و ویژگی‌های آن‌ها اشاره می‌شود:

 1. فنچ زبر: این نوع فنچ به عنوان یکی از محبوب‌ترین انواع فنچ شناخته می‌شود. آن‌ها دارای رنگ‌های زیبا و الگوهای زینتی روی پرها هستند.
 2. فنچ زرد: این نوع فنچ دارای پرهای زرد روشن می‌باشد و معمولاً به عنوان نمایندگی از شادی و آرامش شناخته می‌شود.
 3. فنچ گرمزبان: این نوع فنچ به عنوان فنچ‌های آتیشین هم شناخته می‌شوند. آن‌ها دارای پرهای زرد و نارنجی متنوع هستند.
 4. فنچ پیشاهنگی: این نوع فنچ دارای پرهای زینتی در رنگ‌های مختلفی می‌باشد و به عنوان پرندگان پیشاهنگی شناخته می‌شوند.
 5. فنچ ویلکی: این نوع فنچ دارای پرهای زینتی با الگوهای متنوع هستند و به عنوان پرندگان زینتی محبوبیت دارند.
 6. فنچ طلاکوچک: این نوع فنچ به عنوان پرندگان طلاکوچک شناخته می‌شوند و دارای پرهای زرد و نارنجی هستند.
 7. فنچ وایت: این نوع فنچ دارای پرهای سفید می‌باشند و به عنوان نمایندگی از پاکی و سادگی معروف‌اند.
 8. فنچ دیمن: این نوع فنچ دارای پرهای زینتی با الگوهای مختلفی می‌باشند و برای مسابقات تله‌بازی استفاده می‌شوند.
 9. فنچ گله‌پروری: این نوع فنچ برای مسابقات سرعت و تله‌بازی گله‌پروری پرورش داده می‌شوند.
دیگران این را پسندیدند شما هم نگاهی بیندازید  تبلیغات اینترنتی

همچنین، هر نوع فنچ دارای خصوصیات رفتاری و اجتماعی متفاوتی است، بنابراین برای انتخاب مناسب‌ترین نوع فنچ، نیاز به تحقیق و شناخت ویژگی‌های آن دارید. تغذیه، مراقبت و تکثیر نیز نقش مهمی در پرورش هر نوع فنچ دارند.

در فنچ ها انواع مختلفی وجود دارد که در تقسیم بندی اصلی به دو دسته وحشی و اهلی تقسیم می شوند. خواستگاه این حیوانات خانگی مناطق گرمسیر شرق آسیا مثل هند و پاکستان و استرالیا است. از آنجایی که نژاد های جدید این پرنده که وارد ایران شده اند، مقاومت زیادی دارند، مردم آن ها را در خانه نگه می دارند. نگهداری از این حیوانات خیلی چالش برانگیز نیست و با این توانایی صحبت ندارند، رابطه اجتماعی قوی با صاحبشان دارند و وقتی او را می بینند، ذوق زده می شوند. فنچ ها معمولا ۵ سال عمر می کنند و حداکثر به قد ۱۲.۵ سانتی متر می رسند، این جانداران متابولیسم بدنی بالایی دارند و به سرعت گرسنه می شوند.

 

پرندگان بومی ایران

 

 این پرندگان زینتی با ویژگی‌های ظاهری جالب و رفتارهای خاص شناخته می‌شوند. در ادامه، به برخی از ویژگی‌های اصلی فنچ‌ها اشاره می‌کنم:

 

 1. اندازه: فنچ‌ها عموماً پرندگان کوچکی هستند که به طور متوسط 10 تا 15 سانتیمتر طول دارند.
 2. رنگ‌آمیزی: فنچ‌ها دارای رنگ‌ها و الگوهای زیبا و متنوعی هستند که از رنگ‌های مختلف مانند زرد، نارنجی، قرمز، سیاه، سفید و بنفش تا رنگ‌های مختلفی از سیاه و سفید تغییر می‌کنند.
 3. منقار: فنچ‌ها منقارهای بزرگ و قوی دارند که برای خوردن و تغذیه از آن استفاده می‌کنند.
 4. بال: بال‌های فنچ‌ها کوتاه هستند که اجازه پروازهای کوتاه و مهارتی را می‌دهد.
 5. رفتار: این پرندگان بازیگوش و فعال هستند. آن‌ها از تعامل با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً به گروه‌های جمعیتی معاشرتی شناخته می‌شوند.
 6. عمر: عمر متوسط فنچ‌ها بین 5 تا 15 سال است، اگر نگهداری و مراقبت مناسبی ارائه دهید.
 7. حساسیت به مواد شیمیایی و بوها: فنچ‌ها به علل حساسیت شدید به بوها و مواد شیمیایی ممکن است در برابر مواد ضدعفونی و بوی دود یا سیگار حساس باشند. برای نگهداری بهتر از آن‌ها باید از محیط تمیز و بدون عوامل مضر اطمینان حاصل کرد.
 8. اجتماعی بودن: فنچ‌ها به عنوان پرندگان اجتماعی شناخته می‌شوند و بیشتر از تعامل با همنوعان خود لذت می‌برند. بهتر است آن‌ها را به صورت جفتی یا به تعداد بیشتر نگه دارید.

هر گونه پرنده محیطی پاک و خوب، تغذیه مناسب و مراقبت و محبت صاحبان خود را نیاز دارد. نگهداری از فنچ‌ها می‌تواند تجربه‌ای خوب و مسئولیتی مهم باشد.

 

 به برخی از رفتارها و خلق و خوی معمولی فنچ‌ها تاکید می‌شود:

 

 1. اجتماعی بودن: فنچ‌ها به طور طبیعی اجتماعی هستند و ترجیح می‌دهند با همنوعان خود در گروه‌های کوچک یا بزرگ زندگی کنند. این ارتباطات اجتماعی برای آن‌ها مهم و ضروری هستند.
 2. پرواز: فنچ‌ها از پرواز بسیار لذت می‌برند و برای حفظ سلامتی جسمانی و روحی خود به پرواز نیاز دارند. بنابراین، فضای زندگی و قفس آن‌ها باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا از پرواز کردن لذت ببرند.
 3. خلوت: با توجه به حساسیت فنچ‌ها نسبت به مواد شیمیایی و بوها، مکان زندگی آن‌ها باید آرام و بدون تنش باشد. آن‌ها به ترتیب در مکان‌های آرام و خلوت از بوها و نویزهای ناخوشایند دوری می‌جویند.
 4. تنها نگهداری: اگرچه فنچ‌ها از تعامل با همنوعان خود لذت می‌برند، اما توجه انسانی نیز برای آن‌ها مهم است. اگر تنها نگه دارید، نیاز دارند که به طور منظم با آن‌ها تعامل داشته باشید و از آن‌ها مراقبت کنید.
 5. آموزش: فنچ‌ها به طور عمومی به آموزش نیاز ندارند و به طور طبیعی بسیار بازیگوش هستند. اما اگر تصمیم دارید آن‌ها را آموزش دهید، می‌توانید از روش‌های مثبت و تقویتی استفاده کنید.
 6. برخوردهای اجتماعی: فنچ‌ها ممکن است در برخوردهای اجتماعی با همنوعان خود خشونت نشان دهند. بنابراین، برای ترتیب محیط زندگی آن‌ها باید به اندازه کافی فضای خصوصی برای هر فنچ فراهم کنید.

توجه به نیازهای رفتاری و جسمی فنچ‌ها و ایجاد محیط مناسب برای زندگی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است تا این پرندگان خوشحال و سالم باشند.

فنچ مونیای سر سفید یا همان پرنده سیگار، نوک نقره ای سر سفید و راهبه سر سفید، یک نوع فنچ زینتی معروف است.

 

 از جمله ویژگی‌هایی که معمولاً برای این نوع فنچ تعیین می‌شود عبارتند از:

 

 1. رنگ زیبا: این فنچ‌ها دارای پرهای زینتی با رنگ‌های سفید و نقره‌ای هستند، به خصوص در قسمت سر که رنگ نقره‌ای روشن دارند.
 2. دشواری تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت این فنچ‌ها بر اساس رنگ پرهای سر بسیار دشوار است. نرها معمولاً دارای پرهای سر سفیدتر و روشن‌تر هستند، در حالی که ماده‌ها پرهای سر تیره‌تر و نقره‌ای دارند.
 3. تخم‌گذاری و جوجه‌ها: این فنچ‌ها معمولاً هر بار 3 تا 7 تخم می‌گذارند و بعد از 13 روز روی تخم‌ها بمانند تا جوجه‌ها بیرون بیایند. جوجه‌ها به طور ابتدایی دارای پرهای تیره‌ای هستند و طی 21 روز بال‌ها و پرشان تکمیل می‌شود.
 4. رفتار اجتماعی: این نوع فنچ‌ها از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.

فنچ رنگین کمان یا گلدین (Gouldian Finch) یکی از پرندگان زینتی محبوب و زیبا است. ویژگی‌های این نوع فنچ شامل موارد زیر می‌شود:

 1. رنگ‌آمیزی: فنچ گلدین دارای پرهای زینتی با رنگ‌های جذاب متنوعی هستند. این پرنده‌ها شناخته شده‌اند به خاطر رنگ‌های شاهگی، سبز، زرد، آبی و مشکی در نقاط مختلف بدنشان.
 2. جنسیت: تفاوت‌های جنسیتی در فنچ‌های گلدین معمولاً مشخص است. نرها دارای رنگ‌های زیبا و متنوع‌تری هستند و پرنده‌های ماده ترکیبی از رنگ‌های کمتری دارند.
 3. رفتار اجتماعی: فنچ‌های گلدین از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.
 4. پرورش و مراقبت: پرورش فنچ گلدین به دلیل رنگ‌های زیبا و متنوع آن محبوب است، اما نیاز به مراقبت دقیقی دارد. فضای مناسبی برای پرواز و قفس‌های بزرگ و طبیعی برای زندگی آن‌ها لازم است.
 5. آواز خواندن: فنچ‌های گلدین شناخته شده‌اند به خاطر آواز خواندن و رقص کردن نرها. این رفتارها بخصوص در دوران تزیینی و فراخوانی ماده‌ها آشکار می‌شوند.
 6. جوجه‌گذاری: این پرنده‌ها معمولاً 4 تا 8 تخم می‌گذارند و جوجه‌های جوان آبی تیره رنگ هستند و به مرور زمان به رنگ‌های زیبا تری تغییر می‌کنند.

فنچ گلدین یکی از نژادهای محبوب در پرورش فنچ‌ها به دلیل زیبایی و آواز خواندن آن است. این پرنده‌ها نیاز به مراقبت دقیق و توجه به نیازهای غذایی و محیط زندگی مناسب دارند.

فنچ کشیش آفریقایی یا فنچ مانکین ماداگاسکار (Lonchura nana) یکی از گونه‌های فنچ است که بسیار زیبا و جذاب هستند. . در ادامه، برخی از ویژگی‌های اصلی این نوع فنچ را برجسته می‌کنم:

 1. رنگ‌آمیزی: فنچ کشیش آفریقایی دارای پرهای زیبا با رنگ‌های متنوعی هستند که شامل مشکی، سفید، نارنجی و قهوه‌ای می‌شوند.
 2. تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت این فنچ‌ها بسیار دشوار است و تفاوت‌های جنسیتی در رنگ پرها و نشانه‌های ظاهری کمتری دارند.
 3. رفتار اجتماعی: این پرنده‌ها از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.
 4. پرورش و مراقبت: برای پرورش این گونه فنچ‌ها نیاز به فضای بزرگی دارید که امکان جست و خیز و گردش آن‌ها را فراهم کند. همچنین، تغذیه مناسب و مراقبت دقیق از آن‌ها مهم است.
 5. جوجه‌گذاری: این فنچ‌ها معمولاً 4 تا 6 تخم می‌گذارند و جوجه‌های آن‌ها به تدریج به رنگ‌های زیبا تری تغییر می‌کنند.

فنچ کشیش آفریقایی یک نوع زینتی و دلپسنده و با توجه به شباهت‌های جنسیتی نر و ماده آن، تشخیص جنسیت ممکن است دشوار باشد. برای پرورش این پرنده‌ها، نیاز به محیطی مناسب و مراقبت دقیق دارید تا آن‌ها سالم و خوشحال باشند.

فنچ بنگالی:

روی بدن این فنچ نقطه های سفیدی است که باعث شباهتش به بنگال شده است وطول بدنش تا ۱۰ سانتی متر هم می رسد. نام سهره را در ایالات متحده آمریکا برای این فنچ استفاده می کنند و نام علمی آن Lonchura striata domestica است. خواستگاه این پرنده هندوستان، بنگلادش و برخی دیگر از کشور های آسیا است و از دانه های غلات، سبزیجات و ارزن ها تغذیه می کنند. فنچ های نر و ماده این گونه را فقط می توانیم از طریق صدایی که هنگام تولید مثل ایجاد می کنند، تشخیص بدهیم.

فنچ جاوا یا فنچ نرگسی (Padda oryzivora) از جمله گونه‌های پرنده‌های زینتی محبوب است.

برخی از ویژگی‌های این نوع فنچ عبارتند از:

 1. تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت این فنچ‌ها بر اساس برآمدگی قرمز رنگی که در گونه‌های نر دیده می‌شود، انجام می‌شود. نرها دارای این برآمدگی قرمز هستند و ماده‌ها ندارند.
 2. رفتار اجتماعی: این پرنده‌ها از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.
 3. پرورش و مراقبت: برای پرورش این گونه فنچ‌ها، نیاز به قفس‌های مناسب و مراقبت دقیق از آن‌ها دارید. همچنین، تغذیه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.
 4. منقار قوی: فنچ جاوا دارای منقار قوی و قابلیت برش بالا است. از این رو، ممکن است اگر به طور نادرست با آن‌ها برخورد کنید، آسیب جسمی برطرف کنند.
 5. آزارناک نبودن: این فنچ‌ها معمولاً به عنوان پرنده‌های بی‌آزار شناخته می‌شوند، اما با توجه به منقار قوی و جثه بزرگ خود، ممکن است از طریق اتکا به طرز غیرمنتظره‌ای خسارت وارد کنند.

فنچ جاوا پرنده‌ای زینتی و دلپسنده است که برای پرورش نیاز به فضای مناسب و مراقبت دقیق دارد. تشخیص جنسیت این فنچ‌ها بر اساس برآمدگی قرمز در گونه‌های نر انجام می‌شود.

فنچ راه راه یا فنچ گوره‌خری (Poephila guttata) از جمله گونه‌های پرنده‌های زینتی است که در استرالیا و نواحی دیگر زندگی می‌کنند.

 

 برخی از ویژگی‌های این گونه فنچ عبارتند از:

 1. اندازه: این فنچ‌ها معمولاً به طول حدود 9 سانتی‌متر می‌رسند.
 2. تشخیص جنسیت: تفاوت‌های جنسیتی در این گونه فنچ بسیار مشخص است. نرها دارای نوک نارنجی روشن هستند و رویش هاشورهایی به رنگ سفید و سیاه دارند. همچنین، خال‌های قهوه‌ای رنگ در دو طرف بدن نرها مشهود است.
 3. رفتار اجتماعی: این پرنده‌ها از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.
 4. پرورش و مراقبت: برای پرورش این گونه فنچ‌ها نیاز به قفس‌های مناسب و مراقبت دقیق از آن‌ها دارید. همچنین، تغذیه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

فنچ راه راه یکی از گونه‌های پرنده‌های زینتی استرالیایی است و تشخیص جنسیت در این گونه بسیار مشخص است به خاطر نوک نارنجی رنگ نرها. این پرنده‌ها نیاز به محیط مناسب و مراقبت دقیق دارند تا سالم و خوشحال باشند.

فنچ نواری یا فنچ بنگال وحشی (Lonchura striata) یکی از گونه‌های پرنده‌های زینتی است.

 

ویژگی‌های این نوع فنچ عبارتند از:

 1. نام علمی: نام علمی این گونه Lonchura striata است.
 2. تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت در این نوع فنچ‌ها برای عمومی ممکن است دشوار باشد. نرها به طور عمومی آواز‌های خاصی می‌خوانند و دارای رنگ‌ها و نوک‌های مختلف هستند. مادگی نرها در حضور افراد خجالتی به نمایش در نمی‌آید.
 3. رفتار: این پرنده‌ها معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند و از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند.
 4. پرورش و مراقبت: برای پرورش این گونه فنچ‌ها نیاز به قفس‌های مناسب و مراقبت دقیق از آن‌ها دارید. همچنین، تغذیه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

فنچ نواری یکی از گونه‌های محبوب در پرورش فنچ‌های زینتی است. تشخیص جنسیت این فنچ‌ها برای متخصصان ممکن است به دلیل تشابه‌های جنسیتی دشوار باشد. این پرنده‌ها نیاز به مراقبت دقیق و فضای مناسب دارند تا به خوبی رشد کنند.

فنچ چاشنی یا فنچ مونیای سفید صدفی (Lonchura punctulata) یکی از گونه‌های پرنده‌های زینتی است.

 

برخی از ویژگی‌های این نوع فنچ عبارتند از:

 1. نام علمی: نام علمی این گونه Lonchura punctulata است.
 2. تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت در این گونه فنچ‌ها به دلیل شباهت بیشتر نر و ماده به یکدیگر، معمولاً دشوارتر است. از روش‌های معمول برای تشخیص جنسیت، آواز نرها و رقص خاصی که برای جلب توجه ماده‌ها انجام می‌دهند، استفاده می‌شود.
 3. رفتار: این پرنده‌ها معمولاً از ارتباطات اجتماعی با همنوعان خود لذت می‌برند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.
 4. پرورش و مراقبت: برای پرورش این گونه فنچ‌ها نیاز به قفس‌های مناسب و مراقبت دقیق از آن‌ها دارید. همچنین، تغذیه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

تشخیص جنسیت این فنچ‌ها برای متخصصان به دلیل تشابه نر و ماده ممکن است دشوار باشد. از روش‌های معمول برای تشخیص جنسیت، آواز نرها و رقص خاصی که برای جلب توجه ماده‌ها انجام می‌دهند، استفاده می‌شود. این پرنده‌ها نیاز به مراقبت دقیق و فضای مناسب دارند تا به خوبی رشد کنند.

فنچ کشیش آفریقایی یا مانکین ماداگاسکار (Lonchura nana) از جمله زیباترین گونه‌های فنچ‌ها است و برخی نام‌های دیگری مثل فنچ مانکین ماداگاسکار نیز دارد. اطلاعاتی که ارائه داده‌اید، ویژگی‌های این نوع فنچ را توصیف می‌کند. برخی از ویژگی‌های این گونه فنچ عبارتند از:

 1. نام علمی: نام علمی این گونه Lonchura nana است.
 2. تشخیص جنسیت: تشخیص جنسیت در این گونه فنچ‌ها به دلیل شباهت بیشتر نر و ماده به یکدیگر، معمولاً دشوارتر است. تشخیص جنسیت ممکن است با روش‌هایی مثل برآمدگی‌های خاص یا آواز‌های نرها انجام شود.
 3. رفتار: این پرنده‌ها به فعالیت و جنب و جوش زیادی نیاز دارند و معمولاً در گروه‌های جمعیتی معاشرتی زندگی می‌کنند.
 4. پرورش و مراقبت: برای پرورش این گونه فنچ‌ها نیاز به فضای مناسب و مراقبت دقیق از آن‌ها دارید.

تشخیص جنسیت این فنچ‌ها به دلیل شباهت نر و ماده ممکن است دشوار باشد، اما با تجربه و شناخت دقیق می‌توان آن‌ها را از یکدیگر تشخیص داد. این پرنده‌ها نیاز به مراقبت دقیق و فضای مناسب دارند تا به خوبی رشد کنند.

فنچ آبی رخ طوطی وار یا Erythrura trichroa یکی از زیباترین گونه‌های فنچ است که خواستگاه اصلی آن در مناطق اقیانوسیه، گینه نو، و اندونزی قرار دارد.

 

برخی از ویژگی‌های این گونه فنچ عبارتند از:

 1. نام علمی: نام علمی این گونه Erythrura trichroa است.
 2. ظاهر: فنچ‌های آبی رخ طوطی وار عموماً رنگ سبز روشنی دارند، و سر و گردنشان به رنگ آبی است. منقار آن‌ها به رنگ سیاه می‌باشد.
 3. نگهداری و پرورش: نگهداری و پرورش این فنچ‌ها به طور کلی کار نسبتاً راحتی است و می‌توان آن‌ها را در قفس نگهداشت. به شرط داشتن شرایط مناسب زندگی و تغذیه، این پرنده‌ها به خوبی رشد می‌کنند.

 

فنچ آبی رخ طوطی وار یکی از گونه‌های جالب و زیبای فنچ‌ها است که ممکن است برای پرورش در خانه یا محیط‌های بزرگتر مناسب باشد.جهت مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

 

مجوز پرورش پرندگان زینتی:

در بسیاری از کشورها، پرورش پرندگان زینتی نیازمند مجوزهای خاصی است. در ایران نیز برای پرورش پرندگان زینتی، مجوزهای خاصی از مراجع ذی‌صلاح لازم است.

عموماً برای دریافت مجوز پرورش پرندگان زینتی در ایران، می‌توانید به دفتر محلی سازمان حفاظت محیط زیست یا اداره دامپزشکی استانی مراجعه کنید و اطلاعات دقیق تری درباره مدارک و شرایط لازم برای دریافت این مجوزها کسب کنید.

به عنوان مثال، برای پرورش برخی از پرندگان زینتی نیاز به مجوز و مجوزهای مختلفی ممکنه وجود داشته باشه مانند:

 • مجوز اداره حفاظت محیط زیست: برای تأیید اینکه پرورش پرنده‌ها به شیوه‌ای انجام می‌شود که محیط زیست را تهدید نکند.
 • مجوز اداره دامپزشکی: برای اطمینان از سلامت پرندگان و جلوگیری از انتقال بیماری‌ها به انسان یا دیگر حیوانات.

همچنین، بهتر است قبل از شروع به هر گونه فعالیت پرورشی، با مراجع مربوطه در کشور خودتون یا منطقه‌ای که ساکن هستید تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق تری در مورد مجوزهای لازم و شرایط پرورش پرندگان زینتی دریافت کنید.

مجوز پرورش پرندگان زینتی ایران:

در ایران، برای پرورش پرندگان زینتی به ویژه در مقیاس‌های بزرگتر، نیاز به مجوزهای مختلفی از مراجع مربوطه وجود دارد. این مجوزها معمولاً توسط دستگاه‌های مربوطه صادر می‌شوند. به عنوان مثال:

 1. مجوز اداره حفاظت محیط زیست: این مجوز از اداره حفاظت محیط زیست شهرستان یا استان شما برای تأیید اینکه فعالیت پرورش پرندگان زینتی شما محیط زیست را به خطر نمی‌اندازد، لازم است.
 2. مجوز اداره دامپزشکی: برای اطمینان از سلامت پرندگان و جلوگیری از انتقال بیماری‌ها به انسان یا دیگر حیوانات، این مجوز از اداره دامپزشکی محلی صادر می‌شود.
 3. مجوز وزارت جهاد کشاورزی: برای فعالیت‌هایی که نیاز به واردات یا صادرات پرندگان دارند یا اگر فعالیت شما مرتبط با گونه‌های خاص و نادری از پرندگان است، ممکن است نیاز به مجوز از وزارت جهاد کشاورزی باشد.

در هر صورت، بهترین راهکار برای دریافت اطلاعات دقیق و کسب مجوزهای لازم، مراجعه مستقیم به دفاتر و ادارات مربوطه در شهرستان یا استان شماست. این ادارات می‌توانند به شما در مورد مدارک مورد نیاز، شرایط، و راهنمایی‌های لازم کمک کنند تا به درستی مجوزهای مورد نیاز را بدست آورید.

دوره پرورش پرندگان زینتی:

دوره پرورش پرندگان زینتی ممکنه متنوع باشه و بسته به نوع پرنده، شرایط محیطی و تجهیزات مورد نیاز، می‌تونه متفاوت باشه. اما به طور کلی، چند مرحله مهم در دوره پرورش پرندگان زینتی وجود داره:

۱. آماده‌سازی محیط:

 • تجهیزات پرورش: انتخاب و تهیه قفس، سطوح مناسب، مخصوصاً اگر نیاز به گرما دارند، امکانات بهداشتی، و…

۲. انتخاب پرنده:

 • نوع پرنده: بر اساس علایقتون، پرنده‌ای رو انتخاب کنید که به محیط و شرایطی که فراهم کردید می‌خوره.

۳. مراقبت‌های روزانه:

 • تغذیه: اطمینان از ارائه غذای مناسب و به موقع.
 • پاکیزگی و بهداشت: حفظ تمیزی قفس و اطراف آن برای جلوگیری از بیماری‌ها.

۴. آموزش و توانمندسازی:

 • آموزش مراقبت‌های پایه‌ای: یادگیری اصول پایه‌ای پرورش پرندگان.
 • مشاوره از تجربه‌مندان: مشورت با افرادی که تجربه در این زمینه دارند.

۵. مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی:

 • واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای: اطمینان از سلامت پرندگان و جلوگیری از بیماری‌ها.
 • مراجعه به دامپزشک: در صورت بروز هرگونه نشانه‌ای از بیماری یا مشکلات سلامتی.

۶. توجه به رفتار و روانشناسی پرنده:

 • ارتباط و بازی: برای ساختن ارتباط مطمئن و ارائه فعالیت‌های مناسب.

۷. پیگیری و بهبود مداوم:

 • مشاهده و پیگیری علائم: به دقت علائم رفتاری و فیزیکی پرنده را نظارت کنید.
 • آموزش و بهبود مهارت‌ها: همیشه برای بهبود مهارت‌های پرورش و مراقبت بر روی خودتون کار کنید.

این موارد تنها یک راهنمای کلی هستند و بسته به نوع پرنده و شرایط خاص، نیاز به راهنمایی‌های خاص تر و دقیق‌تری ممکنه وجود داشته باشه. همچنین، همیشه مهمه که در حین پرورش پرنده، از منابع معتبر و تجربه‌های مربوطه استفاده کنید

برای ایجاد مزرعه  و را اندازی این کسب و کار می توانید با شماره 09112230070 تماس و ارتباط برقرار کنید

جهت مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

جهت مطالعه بیشتر کلیک کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط