پمپ های آتش نشانی

پمپ های آتش نشانی

تعریف ایمنی حریق ایمنی حریق به مجموعه ای از مطالعات و اقداماتی گفته می شود که هدف شان جلوگیری از آتش، کاهش اثرات یا واکنش در برابر آتش و کاهش صدمات ناشی از آن است. علم ایمنی در برابر آتش شامل مطالعات رفتار، دسته بندی، فرو نشانی و بازرسی آتش در قالب بخش های پژوهش و توسعه ، تولید و آزمایش است. روش های ایمنی در برابر آتش به دو دسته عامل (active ) و غیر عامل (passive ) تقسیم بندی می شوند: 1) روش های غیر عامل یا مقابل پیشگیرانه : شامل تدابیر و اقداماتی هستند که مانع از ایجاد و تشدید حریق شده یا احتمال آنرا کاهش می دهند. یکی از روش های غیر عامل مهم، استفاده از مصالح ضد حریق در ساختمان ها است. علاوه بر این، اجرای مانور های آمادگی و آموز ش های تخصصی نیز جز رو شهای مقابل پیشگیرانه محسوب می شوند. 2) روش های عامل یا مقابل پس از وقوع: شامل فعالیت های تشخیصی سریع بعد از وقوع حریق یا انجام اقدامات موثر است. از مهمترین روش های عامل میتوان به استفاده از سیستم های اعلام حریق اشاره کرد. علاوه براین، اقدامات مربوط به ایمنی در برابر آتش دارای سه مرحله پیشگیری از حریق، آمادگی برای اطفا حریق و واکنش در برابر حریق میشود. دوره ایمنی آتش نشانی که توسط مرکز آموزش مجازی پارس ارائه شده به علاقمندان امکان میدهد تا در زمینه آتش نشانی تجربه و اطلاعات مفیدی کسب کنند.

پمپ های آتش نشانی

استاندارهای ایمنی آتش نشانی

 

پمپ های آتش نشانی مورد تأیید استاندارد NFPA 20 چهار گونه هستند:

۱- پمپ های سانتریفوژ تک طبقه افقی Horizontal stop Suction Centrifugal Pump
۲- پمپ های عمودی خطی Vertical In-Line Pump
۳- پمپ های اسپلیت کیس یا همان پمپ های دو مکشه Horizontal break up-Case or Double Suction Centrifugal Pump
۴- پمپ های عمودی توربینیVertical Turbine Pump

هر کدام از پمپ های فوق به گونه های مختلفی تقسیم می شوند. مثلاً پمپ های عمودی خطی به انواع کوپلینگی صلب و کوپلینگی انعطاف پذیر تقسیم می شوند و همینطور بقیه موارد که می توان به استاندارد NFPA 20 مراجعه نمود. (کپسول آتش نشانی)

متریال پمپ های آتش نشانی

پوسته پمپ با توجه به فشار کاری پمپ، پوسته پمپ ممکن است چدن خاکسری GG 25، GGG forty، چدن نشکن، برنز و یا استنلس استیل ریخته گری شده

پروانه بر طبق استاندارد NFPA 20 و UL 448-FM 1311، پروانه پمپ های آتشنشانی یا باید برنز باشند و یا استنلس استیل. پروانه چدنی هرگز نباید در پمپ های آتشنشانی استفاده گردند.

محور محور پمپ باید استنلس استیل باشد. بعلاوه استانداردهای FM 1311 و UL 448 قوانین واضحی جهت طراحی محور پمپ های آتشنشانی عنوان کرده اند.

آببندی نوار گرافیتی (نوع بدون آزبست)

یاتاقانها بلبرینگ های روانکاری شده با گریس. بلبرینگ ها باید به حد کافی استحکام داشته باشند تا حداقل ۵۰۰۰ ساعت در ماکزیمم بار دوام آورند.
کلیه خاموش کننده‌ها باید مطابق موارد زیر تحت مراقبت فنی قرارگیرند :

• حداکثر یک بار در سال و حداقل شش ماه
• در زمان تست هیدرواستاتیک
• در صورتی که به طور ویژه توسط یک بازرسی تعیین شده باشد

استاندارد ۹۴۲۴ خاموش کننده‌های چرخدار

استاندارد ۹۴۲۴ خاموش کننده‌های چرخدار در رابطه بازرسی وآزمون دوره ای سیلندرهای گازی فولاد بدون درز قابل حمل که به منظور ذخیره سازی گازهای تحت فشار کاربرد دارند . (کپسول آتش نشانی)

روش‌های اجرایی برای بازرسی وآزمون دوره ای استاندارد ۹۴۲۴ خاموش کننده‌های چرخدار شامل :

• الف) شناسایی سیلندر و آماده سازی آن برای بازرسی وآزمون
• ب ) بازرسی چشمی خارجی سیلندر
• پ ) بازرسی چشمی داخلی سیلندر
• ت ) تایید وزن سیلندر
• ث ) بازرسی رزوه‌های گلویی سیلندر
• ج ) آزمون هیدرولیک
• چ ) بازرسی شیر و عملیات نهایی

قبل از شروع هرکاری سیلندر و محتویات آن باید شناسایی شود سیلندر باید با استفاده از یک روش مطمئن تخلیه شده و کاهش فشار آن می‌بایست تحت کنترل باشد .

نقش غیر قابل انکار کابل ضد حریق در سیستم اعلام حریق

نقش کابل باکیفیت در سیستم اعلام حریق، بخصوص در پروژه‌های بزرگ و آدرس پذیر، غیر قابل انکار است. چرا که تجربه نشان داده، در صورتیکه از کابل باکیفیت خوب و دارای تائیدیه معتبر بین المللی یا ملی استفاده شود،

تا حدود بسیار زیادی خطاهای ممکنه در زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری، کاسته خواهد شد، استاندارد کابل های ضد حریق باید همواره مد نظر قرار گیرد.

دیگران این را پسندیدند شما هم نگاهی بیندازید  قیمت قرقاول

متأسفانه تاکنون آزمایشگاه ملی درخصوص آزمون مقاومت کابل در شرایط حریق تأسیس نشده است. لذا مجبور به پیروی از مقررات بین المللی و آزمونهای انجام شده توسط آزمایشگاه‌های بین المللی معتبر، نظیر LPCB و UL هستیم که استاندارد کابل های ضد حریق را تایید می کنند.

برخی از مراجع بین المللی تدوین‌کننده استاندارد کابل های ضد حریق، IEC, EN, BS, VDE هستند.

استاندارد ۶۷۹۲ _ سیلندرهای CO2

استاندارد ۶۷۹۲ _ سیلندرهای CO2 در رابطه با بازرسی و آزمون دوره ای سیلندرهای گازی فولاد بدون درز قابل حمل که به منظور ذخیره سازی گازهای تحت فشار کاربرد دارند .
روش‌های اجرایی برای بازرسی و آزمون دوره ای شامل (کپسول آتش نشانی)

• الف) شناسایی سیلندر و آماده سازی آن برای بازرسی وآزمون
• ب ) بازرسی چشمی خارجی سیلندر
• پ ) بازرسی چشمی داخلی سیلندر
• ت ) تایید وزن سیلندر
• ث ) بازرسی رزوه‌های گلویی سیلندر
• ج ) آزمون هیدرولیک
• چ ) بازرسی شیر و عملیات نهایی

قبل از شروع هرکاری سیلندر و محتویات آن باید شناسایی شود سیلندر باید با استفاده از یک روش مطمئن تخلیه شده و کاهش فشار آن می‌بایست تحت کنترل باشد .

پمپ های آتش نشانی

استاندارهای ایمنی آتش نشانی

ایمنی در محل کار؛ اهمیت، مزایا و راهکارهای تامین آن

فهرست موضوعات

ایجاد محیط کار ایمن و عاری از هرگونه خطر، از اصلی‌ترین وظایف یک کارفرما است. کارمندان در چنین محیطی رضایت بیشتری از کار خود خواهند داشت و بازدهی آن‌ها چندبرابر خواهد بود. ایمنی در محیط کار، نه‌تنها برای کارمندان که برای کارفرماها و مدیران نیز اهمیت دارد؛ کارکردن در یک محیط امن، حق تک تک کارکنان یک شرکت است. خواه یک شرکت خصوصی کوچک داشته باشید خواه یک سازمان دولتی بزرگ، تامین ایمنی محل کار به یک اندازه مهم خواهد بود. با توجه به اهمیت این مسئله برای کارمندان و کارفرماها، تصمیم گرفتیم در این مطلب به بررسی ایمنی در محل کار بپردازیم و پس از بررسی اهمیت آن، به شما بگوییم که چطور می‌توانید فضای کاری و پربازدهی را برای کارکنان خود فراهم کنید. با ما همراه باشید.

 

چرا ایمنی محل کار مهم است؟

از قدیم گفته‌اند که حادثه خبر نمی‌کند. علاوه بر این، تاثیر حوادث مختلف بر کیفیت کار کارکنان را نیز نمی‌توان اندازه‌گیری کرد. در صورت بروز حادثه‌ای برای کارکنان در محل کار، نه‌تنها خود فرد که سایر اعضای تیم و حتی خانواده وی نیز تحت تاثیر این اتفاق قرار خواهند گرفت. به همین دلیل، انجام اقدامات مختلف برای جلوگیری از بروز حوادث غیر مترقبه در محل کار بسیار اهمیت دارد.

در هر حال، در هر شرکت خصوصی کوچک و سازمان‌های دولتی بزرگ، خطراتی وجود دارد که ایمنی کارکنان را تهدید می‌کند. به همین دلیل، کارفرماها از قبل باید این خطرات را شناسایی کرده و تمهیدات لازم را برای مقابله با آن در نظر بگیرند. اگر کارفرماها بتوانند حس امنیت و ایمنی را به بهترین شکل برای کارمندان خود فراهم کنند، چنین حسی از هر چیز دیگر برای آنان ارزشمندتر خواهد بود.

برای مثال، کارکنان یک شرکت مربوط به آی.تی ممکن است با سیم‌های برق اشتباهی سروکار داشته باشند؛ یا اینکه در شرکت‌های ساخت‌وساز، کارکنان ممکن است در معرض سقوط مصالح قرار بگیرند. کاهش احتمال بروز چنین خطراتی، مستقیما بر عهده کارفرماهاست و به همین دلیل، کارفرما موظف است موجبات ایمنی کارمندان را به بهترین نحو ممکن فراهم کنند.

مزایای محیط کاری امن و سالم

حال که می‌دانیم چرا تامین امنیت در یک محیط کاری اهمیت دارد، بد نیست که نگاهی به مزایای آن نیز داشته باشیم. با آگاهی از مزایای این موضوع، دلایل اهمیت آن را می‌توانیم راحت‌تر درک کنیم. وجود ایمنی و امنیت کافی در محیط کار، باعث می‌شود که:

بازدهی و بهره‌وری کارکنان افزایش پیدا کند. هراندازه که بهره‌وری کارمندان بالاتر باشد، اهمیت آن‌ها نیز برای سازمان بیشتر خواهد شد. هراندازه که بازدهی کارکنان بیشتر باشد، بیشتر می‌توانند به مسئولیت‌های خود رسیدگی کنند و سازمان نیز راحت‌تر به اهداف خود دست پیدا خواهد کرد.

دیگران این را پسندیدند شما هم نگاهی بیندازید  نقش حیوانات در زندگی انسان

کارکنان احساس رضایت بیشتری از کار خود داشته باشند. هراندازه که رضایت کارمندان از کارکردن در سازمان ما بیشتر باشد، بدون شک بیشتر دل به کار خواهند داد. در نتیجه، با روحیه بهتر و انرژی بالاتری سر کار خود حاضر می‌شوند و بازدهی بیشتری برای سازمان خواهند داشت.

آمار غیبت کارکنان کاهش پیدا کند. زمانی که کارمند احساس رضایت از کار خود داشته باشد و بداند محیطی که در آن کار می‌کند از ایمنی کافی برخوردار است، بدون شک حضور فعال‌تری نیز در سازمان خواهد داشت. همین عامل به بهترین شکل باعث می‌شود که روند حضور و غیاب با سهولت بیشتر انجام شود و تعارضات ناشی از حضور دیرهنگام و ترک زودهنگام محل کار به حداقل برسد.

امور داخل سازمان به بهترین شکل انجام شود. هراندازه که محیط سازمان ما امن باشد، روند انجام امور نیز کیفیت بهتری خواهد داشت. در مقابل، بروز حوادث مختلف داخل سازمان، نه‌تنها می‌تواند در جریان امور وقفه ایجاد کند، بلکه می‌تواند هزینه‌های اضافی بسیاری را نیز برای سازمان به همراه داشته باشد.

راهکارهایی برای ایجاد ایمنی در محیط کار

برای اینکه بتوانیم یک محیط کار ایمن ایجاد کنیم، به همکاری کارکنان و کارفرماها نیاز داریم. برخی از راهکارهایی که در این زیمنه پیشنهاد می‌شوند، باید از سوی کارفرما انجام شوند و بعضی دیگر از سوی کارمند. فرقی ندارد که در یک شرکت خصوصی باشید یا سازمانی دولتی، مواردی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، می‌توانند موجبات ایمنی در محل کار را فراهم آورند:

شناسایی خطرات احتمالی در محیط کار

اولین قدم برای ایجاد ایمنی در محل کار، شناسایی و شناخت خطرات احتمالی است. هم کارمندان و هم کارفرماها باید نسبت به این موضوع هوشیار باشند و تعامل لازم را به عمل‌آورند. از جمله خطراتی که می‌تواند در هر محیط کاری وجود داشته باشد، می‌توان به خطرات مکانیکی، شیمیایی و یا الکتریکی اشاره کرد.

 

برنامه‌ریزی برای ایجاد ایمنی در محل کار

بعد از آنکه خطرات احتمالی موجود شناسایی شد، زمان آن است که برای مقابله و پیشگیری از بروز چنین خطراتی، برنامه‌های خاصی را طراحی کنیم. این برنامه‌ها به ما کمک می‌کنند که خطرات موجود را بهتر بشناسیم و از روش‌های مقابله با آن‌ها نیز، به شکلی مدون و مکتوب آگاهی داشته باشیم. این برنامه در اصل باید به قوانین و سیاست‌های هر سازمان تبدیل شود و عمل به آن نیز از وظایف هر کارمند باشد.

آموزش دستورات و نکات ایمنی به کارمندان

هرچند که عمل به قوانین ایمنی در محل کار برای کارمندان یک وظیفه محسوب می‌شود؛ اما گاهی اوقات در این زمینه نیاز به آموزش وجود خواهد داشت. برای اینکه کارمندان به بهترین شکل به قوانین ایمنی در محل کار پایبند باشند، آموزش این قوانین و نکات امنیتی می‌تواند راه‌حل خوبی باشد. این آموزش‌ها به‌خصوصی برای کارکنان تازه‌کار بسیار اهمیت دارد و می‌تواند آمار بروز حوادث مختلف در محل کار را کاهش دهد.

استفاده از ابزارها و تجهیزات ایمنی

و در آخر، نوبت به استفاده از ابزارها تجهیزات ایمنی فرامی‌رسد. هر اندازه که قوانین ایمنی در یک شرکت خصوصی یا سازمان دولتی سفت‌وسخت و بی‌نقص باشند و هر چقدر آموزش ببینند و به قوانین پایبند باشند، باز هم کافی نخواهد بود. تمام موارد گفته‌شده زمانی محقق خواهد شد که ابزارهای ایمنی و تجهیزات لازم نیز در محیط کار فراهم شده باشند.

نکات مهم حفظ سلامت برای کارمندان

همان‌طور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کرده بودیم، برخی از راهکارهای ایجاد ایمنی در محل کار، توسط خود کارمندان اجرایی خواهند شد. اصولا این دسته از راهکارها، از محدوده اختیارات سازمان خارج است و چیزهایی هستند که خود کارکنان باید نسبت به آن‌ها توجه نشان دهند. از جمله نکاتی که کارمندان می‌توانند برای حفظ سلامت خود در محیط کار در نظر داشته باشند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اولین و مهم‌ترین نکته، گزارش خطرات احتمالی به مافوق است.بعد از آن، مهم‌ترین چیزی که می‌تواند سلامت ما را در محیط کار تضمین کند، یادگیری روش صحیح نشستن است. این کار می‌تواند از آسیب‌های بسیاری جلوگیری نماید.

کنترل استرس و مقابله با عوامل استرس‌زا در محیط کار نیز می‌تواند به سلامت روانی و فیزیکی شما کمک کند.

تعیین زمان‌های خاص برای استراحت در محیط کار نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

و در آخر، هوشیاری و احتیاط نیز هر دو شرط عقل هستند و می‌توانند از بروز خطرات بسیاری جلوگیری کنند.

جهت بررسی و مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط